Rozhodčí

24.06.2021

Povinná praxe rozhodčího na vysoké škole pro fotbalistu Lidečka Marka Filáka

V rozhovorech s rozhodčími našeho okresu se pokusíme třeba oslovit i nové zájemce, aby se přidali do jejich řad.

Jak jsi se dostal k pískání?
Studuju na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně, kde mám v rámci mého oboru pískání jako povinnou praxi.

 

Kolik let pískáš fotbal a jakou soutěž momentálně?
Pískat jsem začal před rokem, když nám ve druhém ročníku začaly povinné praxe, jak už jsem uvedl výše. Samozřejmě člověk nemůže hned do divize, takže zatím pískám pouze okresní soutěže, kde musím postupně nabrat potřebné zkušenosti.

 

Zkus popsat, čím tě pískání lidsky obohatilo, co ti přineslo?
Jako fotbalový rozhodčí potkám spousty nových lidí a udělám si ve svých řadách nové přátele, které tento sport baví stejně, jako mě. Objedu a poznám hodně hřišť v okolí a naučím se více komunikovat s lidmi, ať už s komisí, funkcionáři, nebo přímo na hřišti s hráči.

 

Kde vidíš problém s dlouhodobým nedostatkem rozhodčích?
Je pravdou, že rozhodčí je velmi nevděčná práce. Můžeme pískat úplnou rovinu, ale jeden tým bude vždy znevýhodněn a cítit se nějakým způsobem poškozen, a bude dávat najevo svou nespokojenost. Tak to prostě je, není to práce pro každého. Ale myslím si, že každý, kdo má fotbal rád a nechce, aby na těchto nižších úrovních úplně zaniknul, by si to měl alespoň vyzkoušet. Aktuální přátelské ligy jsou k tomu tou nejlepší možnou příležitostí.

 

Navštívil jsi nedávný seminář rozhodčích OFS Vsetín? Jak ho hodnotíš?
Ano, semináře jsem se zúčastnil. Hodnotím ho velmi pozitivně, myslím, že obsahoval vše, co je potřeba. Praktický trénink pro nás mladší přímo na hřišti, pár osvěžovacích pravidlových otázek, i rozbor videí z českých nižších soutěží.

 

A jak se stavíš k vizím nové komise rozhodčích OFS Vsetín?
Jde vidět, že nové komisi na tom záleží a chce nás, jak mladší, tak i starší, posouvat dál. Je složena ze zkušených rozhodčích, kteří tomu věnují spoustu času a úsilí a já věřím, že to bude nést ovoce.

 

Jak se stavíš z pozice rozhodčího k možnému zrušení penaltového rozstřelu pro určení vítěze při nerozhodném výsledku v soutěžích OFS Vsetín?
Já osobně jsem pro zrušení tohoto rozstřelu. Rovnoměrná dělba bodů je podle mě spravedlivá, pokud se nejedná o pohárové utkání. Jak rozhodčí, tak i hráči mají po zápasech svůj program a někdy prostě nemají čas ani náladu na to, aby to v některých zápasech s penaltami vypadalo jak ve finále Evropské ligy mezi Villarrealem a Manchesterem United, kdy rozstřel trval půl hodiny a museli ho ukončovat až gólmani. (smích)

 

Chtěl bys něco vzkázat lidem, kteří uvažují, že by se stali fotbalovým rozhodčím?
Že nemají co ztratit. Jak už jsem tady zmiňoval, aktuální přátelské ligy jsou tím nejlepším možným způsobem k tomu si toto řemeslo vyzkoušet. V sobotu 26. 6. v 10:00 se taky na hřišti v Ústí u Vsetína uskuteční trénink fotbalových rozhodčích. Domluvte se klidně s kamarádem, se spoluhráčem, a třeba vás ta píšťalka v puse a karty v rukách chytnou natolik, že už je nebudete chtít pustit. (smích)

 

Jaký je valašský fotbalový fanoušek z pohledu rozhodčího?
Jak kde, řekl bych. Někde si jdou fanoušci prostě dát pivko a v klidu se v neděli odpoledne podívat na fotbal, někdo si pak jde na zápas vyloženě zakřičet. Ale popravdě, kdo si nikdy na sudího nezařval, že ano. Já se na hřišti soustředím pouze na zápas a na svůj výkon, takže fanoušky vždy úplně vypustím z hlavy. Myslím, že to tak má většina hráčů i rozhodčích.

 

Co je pro Tebe na pískání to nejtěžší?
Čas, ten mě tlačí asi nejvíc. Skloubit přítelkyni, studium v Brně, kamarády, fotbal ještě pořád aktivně hraji, takže i tréninky a zápasy, a k tomu pískání, není úplně jednoduché. Ale pokud to člověka baví, vždy to jde nějak udělat.