Zajímavosti

03.10.2017

Zajímavá situace v utkání Bynina - Krhová aneb náhradník ovlivnil hru!

K velmi zajímavé situaci došlo v nedělním utkání okresního přeboru mezi Byninou a Krhovou 2:4. V hlavní roli byl náhradník domácích Roman Brňovják.

Běžela 62. minuta zápasu, když se Bynině zranil hráč Jakub Solanský. Ošetřovat a pomáhat mu z hrací plochy šel trenér domácích David Kelnar a mezitím dal pokyn směrem k asistentovi rozhodčího Hrůzkovi, že budou domácí střídat. Jak ale prozrazuje zápis o utkání, procedura střídání proběhla až poté, co Roman Brňovják neoprávněně vstoupil na hrací plochu a tam soubojem a odkopem míče zmařil slibně se rozvíjející příležitost hráči Krhové Liboru Badoškovi. Rozhodčí Štefánik dal Brňovjákovi pouze žlutou kartu za neoprávněný vstup na hrací plochu v roli náhradníka a střídání se uskutečnilo o minutu později v 63. minutě.

"Byla to dost nepřehledná situace. Já jsem šel zjišťovat zdravotní stav našeho hráče Kuby Solanského, a když jsem viděl, že nebude moci pokračovat do hry, dal jsem signál směrem k lavičce a asistentovi rozhodčího, že budeme střídat. Jestli střídání proběhlo nebo ne, to nemohu potvrdit ani vyvrátit. Každopádně se o vyloženou brankovou příležitost Libora Badoška nejednalo. Jednalo se o dost sporný moment," říká trenér a manažer Byniny David Kelnar.

"Já jsem unikal ve slibně se rozvíjející akci po lajně sám směrem k brance. Mohl jsem jít sám na brankáře z boku. Vůbec jsem neměl přehled o tom, kdo mi zamezil v dalším postupu na branku. Pak mi kluci řekli, že to byl hráč, který ještě nebyl vpuštěn na hrací plochu. To mě dost překvapilo," přiznává hráč Krhové Libor Badošek.

Citace z pravidla č. 12: Vstup na hrací plochu bez souhlasu rozhodčího
12.44 Přestupku se dopouští hráč, který úmyslně a bez souhlasu rozhodčího
vstoupí na hrací plochu.
Tohoto přestupku se může dopustit např.
● hráč, který po zahájení utkání doplňuje své družstvo, nebo
● hráč, který dočasně opustil hrací plochu, nebo
● hráč, kterého rozhodčí vykázal z hrací plochy pro závadu na výstroji.

Jedna z testových otázek zní:

Náhradník vběhl jako 12. hráč na hrací plochu a zasáhl míč. Rozhodčí z tohoto důvodu přerušil hru, hráče napomenul a vykázal z hrací plochy a nařídil nepřímý volný kop z místa, kde se nacházel míč v okamžiku přerušení hry. Je to správné?
1) Ne
2) Ano

Hráč Byniny Roman Brňovják měl dostat žlutou kartu za neoprávněný vstup na hrací plochu z pozice náhradníka a druhou žlutou kartu a tudíž následně červenou za zmaření slibně se rozvíjející akce soupeře.

Cílem tohoto článku není kritizovat celek Byniny, výroky rozhodčích zápasu, ale konkrétním trochu kuriózním případem, na který pravidla fotbalu  pamatují, ukázat hlavně mladým nezkušeným rozhodčím, jak se v této celkem složité situaci správně zachovat. Tak hodně zdaru na hrací ploše!