Zajímavosti

31.10.2017

Rozhodčí na jakékoliv úrovni by měl rozhodovat utkání střízlivý!

Oslovilo mne pár fanoušků našeho informačního portálu, abych se pokusil uchopit nějak téma "rozhodčí a alkohol". Je to evergreen všech krajů v republice a toho valašského obzvláště. Základní otázka byla - Lze nějakým způsobem podrobit rozhodčího orientační dechové zkoušce a následně ho při pozitivním výsledku potrestat?

Oslovilo mne pár fanoušků našeho informačního portálu, abych se pokusil uchopit nějak téma "rozhodčí a alkohol". Je to evergreen všech krajů v republice a toho valašského obzvláště. Základní otázka byla - Lze nějakým způsobem podrobit rozhodčího orientační dechové zkoušce a následně ho při pozitivním výsledku potrestat? 

Celorepublikový metodický postup či vnitřní směrnice na to neexistuje, zvláště v oblasti zájmových spolků jako ve fotbale. Jako rozhodčí působím v rámci Městského fotbalového svazu Ostrava a tam jsme se s problémem alkoholu u rozhodčích setkali, a tak se kompetentní lidé rozhodli tento problém řešit.

Na návrh komise rozhodčích byl výkonnému výboru předložen tento dokument:

ZÁSADY PRO PROVÁDĚNÍ ORIENTAČNÍ DECHOVÉ ZKOUŠKY NA POŽITÍ ALKOHOLU

Článek I.
OBECNÁ USTANOVENÍ

1.1. V souladu s článkem XIII. bod 2. Statutu KR MěFS Ostrava (dále jen „KR“), k docílení jednotného postupu pro provádění orientační dechové zkoušky na požití alkoholu (dále jen „dechová zkouška“), vydává KR tyto zásady pro provádění orientační dechové zkoušky na požití alkoholu (dále jen „Zásady“).

Článek II.
VYMEZENÍ POJMŮ

2.1. Alkoholickými nápoji se dle zákona č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a pro účely těchto Zásad považují lihoviny, víno a pivo; alkoholickým nápojem se rozumí též další nápoje, pokud obsahují více než 0,5 objemového procenta alkoholu.

2.2. Jiné návykové látky se dle zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a pro účely těchto Zásad považují omamné a psychotropní látky uvedené v Nařízení vlády č. 463/2013 Sb., o seznamu návykových látek.

Článek III.
POVINNOSTI ROZHODČÍCH

3.1. Rozhodčí jsou povinni:

a) nepožívat alkoholický nápoj ani nezneužívat jiné návykové látky, a to před utkáním anebo po celou dobu utkání až do jeho skončení; a
b) podrobit se vyšetření zjišťujícímu obsah alkoholu nebo jiných návykových látek včetně odběru biologického materiálu k jeho stanovení.

3.2. Případu požití alkoholu a návykové látky se dále dopustí ten, kdo:

a) požije alkoholický nápoj nebo užije jinou návykovou látku, ačkoliv ví, že bude vykonávat činnost, při níž by mohl ohrozit zdraví lidí nebo poškodit majetek; a
b) po požití alkoholu nebo užití jiné návykové látky vykonává činnost, při níž by mohl ohrozit zdraví lidí nebo poškodit majetek; a
c) ve stavu vylučujícím způsobilost, který se přivodil požitím alkoholu nebo užitím jiné návykové látky, vykonává činnost, při níž by mohl ohrozit zdraví lidí nebo poškodit majetek.

3.3. Konzumace alkoholických nápojů anebo užití jiné návykové látky rozhodčími v době od příchodu na stadion do podpisu „Zápisu o utkání“ po ukončení utkání se považuje za disciplinární přečin a KR předá rozhodčího s návrhem na zahájení disciplinárního řízení DK MěFS Ostrava.

3.4. Rozhodčí jsou při plnění delegací na utkání v rámci soutěží MěFS Ostrava povinni podrobit se na výzvu dechové zkoušce.

3.5. Odmítne-li se rozhodčí podrobit dechové zkoušce, a to jak orientační, tak odborné, hledí se na něj, jako by byl pod vlivem alkoholu.

3.6. Stanovuje se uplatňování nulové tolerance přítomnosti alkoholu v dechu, což znamená, že není přípustný ani tzv. zbytkový alkohol.

Článek IV.
OSOBY OPRÁVNĚNÉ K NAŘÍZENÍ ZJIŠTĚNÍ VLIVU ALKOHOLU

4.1. Oprávněnými osobami k vydání pokynu k dechové zkoušce jsou:

a) členové VV; anebo
b) členové KR; anebo
c) sekretář MSKFS.

4.2. Vydání pokynu oprávněnými osobami specifikovanými v tomto Článku Zásad musí být ve formě písemného záznamu, ve kterém bude uvedeno číslo a místo utkání.

4.3. V případě jednoznačného podezření, že rozhodčí řídí utkání pod vlivem alkoholu, může být telefonicky prostřednictvím hlavního pořadatele utkání požádáno sekretáře MěFS Ostrava o zajištění dechové zkoušky. V případě negativního výsledku dechové zkoušky budou veškeré náklady na její provedení hrazeny oddílem, který si vyžádal dechovou zkoušku včetně případných disciplinárních opatření.

Článek V.
OSOBY OPRÁVNĚNÉ K PROVEDENÍ ZJIŠTĚNÍ VLIVU ALKOHOLU

5.1. Oprávněnými osobami k vlastnímu provedení dechové zkoušky jsou:

a) členové VV; anebo
b) členové DK; anebo
c) členové KR.

(dále spolu jen jako „oprávněné osoby“ nebo „oprávněná osoba“)

Článek VI.
ZPŮSOB A POSTUP ZJIŠTĚNÍ ALKOHOLU

6.1. Orientační dechové zkoušky na alkohol se provádějí speciálním přístrojem na zjištění alkoholu??.

6.2. Při provádění dechové zkoušky na vyžádání hlavního pořadatele, musí být přítomen minimálně jeden svědek z oddílu, který si tuto dechovou zkoušku vyžádal.

6.3. O provedení dechové zkoušky se pořizuje písemný zápis na formulář „Záznam o výsledku dechové zkoušky“, který tvoří jako Příloha č. 1 součást Zásad.

6.4. V případě pozitivního výsledku dechové zkoušky nebo při odmítnutí se podrobit dechové zkoušce rozhodčím, převezme jeho funkci asistent rozhodčího číslo 1 nebo číslo 2. Při dalším doplňování popř. náhradě rozhodčích (AR1, AR2), postupuje se ve smyslu platných fotbalových norem. Doplňování nebo náhrady rozhodčích se oprávněná osoba nezúčastňuje.

6.5. Provinění rozhodčího dle předchozího dle tohoto Článku Zásad bude řešit prostřednictvím návrhu komise rozhodčích disciplinární komise.

6.6. Odmítne-li se rozhodčí dechové zkoušce podrobit nebo zápis podepsat, bude tato skutečnost uvedena v rubrice „výsledek zkoušky“.

6.7. Záznam o výsledku dechové zkoušky se vyhotoví v jednom paré.

6.8. Do rubriky „Opatření“ zaznamená oprávněná osoba okamžitě provedená opatření po zjištění požití alkoholických nápojů.

6.9. Pokud je dechová zkouška na alkohol pozitivní a rozhodčí s výsledkem nesouhlasí nebo jej zpochybňuje, je možné do 5 (10) minut od první provedené dechové zkoušky tuto zkoušku opakovat. Opakování dechové zkoušky i její výsledek je nutno zaznamenat do formuláře „Záznam o kontrole a výsledku naměřených hodnot alkoholu“.

6.10. Rozhodčí může být rovněž oprávněnou osobou vyslán na odborné lékařské vyšetření, které provádí zdravotnické zařízení k tomu odborně a provozně způsobilé provést dechovou zkouškou a odběry vzorků biologického materiálu. Náklady hradí rozhodčí.

Článek VII.
ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

7.1. Zásady nabývají platnosti a účinnosti dnem schválení.

7.2. Dnem nabytí účinnosti Zásad se ruší veškerá předchozí pravidla, pokyny, směrnice, zásady, pokud jsou s těmito Zásadami v rozporu.

7.3. Zásady mohou být měněny, doplňovány nebo rušeny.

Příloha č. 1: Záznam o kontrole a výsledku dechové zkoušky na alkohol

Dokument prošel legislativní kontrolou a vešel v platnost. Výkonný výbor určil pověřené osoby, které mnohou rozhodčího podrobit orientační dechové zkoušce. 

Podněty k orientační dechové zkoušce může vznést statutární zástupce klubu. Klub je povinen nést náklady na tuto dechovou zkoušku v případě obojího výsledku. Policie v této proceduře nefiguruje.

 

 

 

 

 
trenink-300x600
trenink-300x600.gif