Zajímavosti

14.02.2018

Dlouhá cesta peněz z loterií a hazardu do potřebných valašských rukou

V roce 2016 sněmovnou po roce a půl vyjednávání a schvalování prošel nový zákon o regulaci hazardu. Ten mimo jiné způsobuje, že necelá půl miliarda korun, kterou ČOV obdržel přímo od loterijních firem a mohl ji přerozdělovat podle uvážení, bude nyní na státním kontě. Nově o financování peněz pro sport bude rozhodovat výhradně ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

V roce 2016 sněmovnou po roce a půl vyjednávání a schvalování prošel nový zákon o regulaci hazardu. Ten mimo jiné způsobuje, že necelá půl miliarda korun, kterou ČOV obdržel přímo od loterijních firem a mohl ji přerozdělovat podle uvážení, bude nyní na státním kontě. Nově o financování peněz pro sport bude rozhodovat výhradně ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. 

Peníze by na sport šly z rozpočtu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ČOV by na jejich přerozdělování nemělo žádný vliv. Ministr financí nechce, aby sport závisel přímo na penězích z hazardu, a považuje za anomálii, že prostředky z loterií dostává pouze jedna organizace. "ČOV není český sport," řekl tehdejší ministr financí. "Máme tady další svazy," zdůraznil už dříve Babiš.

"Ministr financí navíc přislíbil do roku 2020 postupně nasměrovat veškeré výnosy z hazardu ve prospěch sportu, což předpokládá částku ve výši až 9 miliard korun," uvedl předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

MŠMT ve svém dokumentu Plán rozvoje sportu v letech 2015 - 2017 píše: 

Pro komplexnost je ještě nezbytné doplnit, že v současné době je sport mimo jiné financován i v důsledku úpravy v § 41da zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, podle nějž si může poplatník odvodu z loterií a jiných podobných her uplatnit slevu na dílčím odvodu a to do výše hodnoty peněžitých darů poskytnutých poplatníkem v odvodovém období Českému olympijskému výboru na účely tělovýchovné a sportovní, pokud poplatník jejich hodnotu a den předání zveřejní způsobem umožňujícím dálkový přístup. Tyto finanční prostředky dále distribuuje Český olympijský výbor v souladu s Pravidly pro čerpání finančních příspěvků z prostředků darovaných Českému olympijskému výboru ze strany loterijních společností vydávanými Českým olympijským výborem. Za rok 2014 bylo v rámci slevy na dílčím odvodu, podle údajů ČOV , získáno ve prospěch českého sportu 443,5 mil. Kč. Loterie a kursové sázky jsou tradičně spojeny se sportem, přičemž sportovní klání jsou základem fungování oboru kursových sázek.

Klíč pro rok 2014 třeba vypadal takto:

10 % si na financování svých programů typu Česko sportuje nechává Český olympijský výbor

31 % získává Fotbalová asociace ČR

8 % Český svaz ledního hokeje

1 % Český paralympijský výbor

2 % Česká obec sokolská

45 % si rozdělí sportovní svazy (vyjma fotbalu a hokeje), které jsou zařazeny do programu MŠMT Top 80 sportovních svazů

3 % všechny ostatní sportovní svazy splňující další pravidla tohoto klíče

Z toho vyplývá, že například Fotbalová asociace ČR, řízená Miroslavem Peltou ve výsledku za rok 2014 měla na loterijních penězích participovat částkou 133,5 milionu korun. V prvních splátkách zatím zinkasovala 53,6 milionu korun. "S penězi z loterií se počítá na financování projektu fotbalových akademií," vysvětluje Pelta.

Jsou ovšem sportovní spolky a organizace, které nad rozdělovníkem peněz z ČOV zdaleka tolik nejásají. Ani koruna například nezamířila na konto Sdružení sportovních svazů ČR, bývalého Svazarmu.

"Střešní organizace, jako je tato nebo Česká unie sportu, samy o sobě peníze nepotřebují, svazům, které jsou sdruženy pod nimi, jsme peníze podle pravidel poslali," říká Kejval.

Například na olympijských hrách mimořádně úspěšný biatlon, který patří pod Sdružení sportovních svazů, ale zatím dostal jen 613 000 korun, což je suma srovnatelná s tím, co obdržel svaz aerobiku, víc dostali i kuželkáři.

"Svoji roli hraje velikost členské základny. Kdybychom to brali jen podle úspěchů, tak třeba fotbal nedostane skoro nic," argumentuje Kejval.

Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů ČR, ale nesouhlasí. "Jsou tady používány různé klíče, bohužel ani jedno hledisko - velikost členské základny, hodnota majetku, sportovní úspěšnost - nebylo u našich členských svazů zohledněno. Lze se jistě domluvit, že střešní organizace budou z rozdělování vyjmuty, ale pak je velmi podivné, když se ČOV nechová tímto způsobem ke všem stejně," pokračuje Ertl.

"ČUS a naše Sdružení peníze nedostanou, Sokol a Autoklub ano. Velmi to připomíná systém rozdělování dotací, který velmi kritizoval pan ministr Chládek: Když zná Pepa Frantu, tak dotaci dostane...," zlobí se Ertl a nabízí alternativu.

Ertl: Ať rozděluje vládní agentura
"Velmi bych se přikláněl k modelu Velké Británie, kde jsou výtěžky rozdělovány vládní agenturou transparentně, podle projektů a v případě, že projekt není naplňován, dochází ke krácení investovaných peněz. To, že ČOV zvýhodňuje určité skupiny, ukazuje, že peníze rozdělovat nemůže."

Kejval se brání: "Nějakým způsobem jsme to rozdělit museli, s jakýmkoli klíčem vždycky někdo bude spokojen víc a jiný míň."

Kejval vnímá disproporci mezi tím, že peníze dostal Sokol, a nikoli Orel. "Nastavili jsme pravidla, která nám neumožňovala Orlu peníze dát, ale s místopředsedkyní Orla paní Mackovou o tom intenzivně jednáme a já věřím, že do konce roku najdeme nějaké vhodné řešení."

Miroslav Jansta, předseda České unie sportu, k tomu podotýká: "Letos to byl první rok a víme, že to rozdělování peněz mělo mnoho nedostatků, právě proto nyní všechno analyzujeme, vychytáváme chyby, aby se systém nastavil lépe a v příštích obdobích se dostalo na všechny sportovní spolky. Zatím se nám nejlépe jeví možnost, že by peníze, které nyní jdou do ČOV a Sokola, dostávaly spolky přímo na konkrétní masové sportovní projekty zaměřené především na mládež."

Zdeněk Ertl by byl raději, kdyby peníze rozděloval někdo jiný nežli ČOV. "Peníze z odvodů loterijních společností by měly jít na podporu amatérského sportu, a to zcela transparentně. Nejlépe prostřednictvím státního rozpočtu, který bude sportovcům garantovat konkrétní částku."

Jak dopadl v čela FAČR Miroslav Pelta a jak se porcoval nejen tento medvěd, víme sami. Třeba Vigantice se "Čápovi" znelíbily, a proto mohly na umělku zapomenout. Když půjdeme ale k penězům z loterií a hazardů, tak musí fotbalové svazy a kluby počkat na druhou fázi porcování medvěda, co vlastně na ně zůstane po tom, co o rozdělení procentního zisku rozhodne vedení FAČR.

Zda peníze půjdou na podporu fotbalové mládeže, tak to si udělejte obrázek sami v následujících výších finančních prostředků pro jednotlivé kluby. Asi rozhoduje výše členské základy nebo něco jiného?

- zatímco zbylé dva svazy KFS Zlín dostaly 100 000,- kč - OFS Kroměříž 200 000,- kč, OFS Uherské Hradiště 200 000,- kč

- prvoligové kluby z Brna a Slovácka dostaly 350 000,- kč, ale klub Svratka Brno 300 000,- kč

- v rámci klubů MSFL dostal Kroměříž 400 000,- kč, Hulín 300 000,- kč, Vyškov 150 000,- kč, ale naše Valašské Meziříčí jen 20 000,- kč

 - na divizní Vsetín se dostalo 35 000,- kč

 - na VKK v krajském přeboru 35 000,- kč

- 780 000,- kč putovalo pro Regionální sport z. s.. V rejstříku firem zapsána - Podpora mladých regionálních sportovců, pořádání sportovních kroužků ve školách, podpora a vedení dětí ze sociálně slabých rodin ke sportování sídlící v Brně - zastoupena Pavlem Blahou - člen výkonného výboru FAČR za Moravu a předseda komise pro regionální fotbal.

...Valašsko byl vždycky chudý kraj...

Zdroje:

Plán podpory rozvoje sportu v letech 2015 - 2017 - dokument MŠMT

https://sport.aktualne.cz/ostatni-sporty/do-sportu-jde-od-loterii-430-milionu-babis-na-ne-nesahne/r~d34a22f068bc11e4b0c4002590604f2e/