Komplexní developerská činnost Přes 80 realizovaných projektů, 20 let působnosti na českém i slovenském trhu.

Dozvědět se více
Rozhovory

17.09.2019

ZDENĚK GRYGERA: AŤ JE SOUPEŘ JAKÝKOLI, VŽDYCKY CHCI VYHRÁT SE SVÝM KLUBEM. TEN JE PRO MĚ ČÍSLO JEDNA!

Hektické přestupové období má za sebou a nyní je opět čas naskočit do rozjetého vlaku prvoligové soutěže. S generálním manažerem zlínských fotbalistů ZDEŇKEM GRYGEROU jsme zhodnotili nejen příchody posil, ale naťukli i téma jeho nové role v organizační struktuře klubu. Co je podle něj mimo sportovní výsledky důležitým faktorem a impulsem k tomu setrvat nadále v čele fotbalového Fastavu?

MINULOU NEDĚLI JSTE SI ZAHRÁL EXHIBIČNÍ ZÁPAS V OLOMOUCI. JAK JSTE SI HO UŽIL?

Musím říct, že v závěru jsem si to užil moc.  Návštěva v Olomouci byla výborná, navíc se sešla parta, se kterou jsme hrávali. Pro mě to však bylo v hektickém termínu, kdy končily přestupy a my jsme byli v tomto období aktivní. Každopádně potkat kamarády z té slavné éry bylo velice příjemné.

 

PATŘÍTE DO LEGENDÁRNÍ PARTY TRENÉRA KARLA BRÜCKNERA. JAKOU MÁTE NA NĚHO VZPOMÍNKU?

 

Na trenéra vzpomínám velice rád. Měl veliký vliv na mou kariéru. V jednadvacítkách, kde nás úspěšně vedl, si nás totiž několik převedl ihned k A-týmu, protože se tam stal asistentem a následně taky hlavním trenérem. Udělal takový ten mix mládí a zkušenosti. Tato parta spolu nakonec zůstala dlouho a hodně toho dokázala.

 

SETKAL JSTE SE I S VAŠÍM BÝVALÝM SPOLUHRÁČEM PAVLEM NEDVĚDEM, KTERÝ JE VE VEDENÍ KLUBU. SDÍLÍTE SVOJE ZKUŠENOSTI?

 

S Pavlem se slyšíme celkem často. I díky tomu, jak jsi zmínila, že jsme oba dva ve funkcích v klubech. Samozřejmě každý v trošku odlišném, ale přesto spolu sdílíme zkušenosti a pracovní věci. Stýkáme se častěji i mimo fotbal. Nejpříjemnější setkání s Pavlem je ale vždycky na hřišti, stejně jako se nám to poštěstilo v Olomouci. Těch pracovních věcí tam moc nebylo, protože jsme si to chtěli i s ostatními kluky spíše užít a zavzpomínat na společné zážitky.

 

MŮŽEME SE NĚKDY TĚŠIT NA NÁVŠTĚVU PAVLA NEDVĚDA VE ZLÍNĚ?

 

Uvidíme, byl bych rád. Oba dva moc neplánujeme, protože víme, jaké je fotbalové prostředí a jak jsme vytížení. Věřím, že někdy ano.

 

BYL PRO VÁS NEDĚLNÍ ZÁPAS ROZPTÝLENÍM PO HEKTICKÉM TÝDNU, KTERÝM KONČILO V ČESKU PŘESTUPOVÉ OBDOBÍ?

Bylo to hektické, ještě den před zápasem jsem na hotelu podepisoval poslední záležitosti okolo přestupu Zdeňka Folprechta. Celou akci jsem si ale i tak užil a myslím, že skvělé to bylo i pro trenéra Brücknera, kdy po zápase po něm pojmenovali tribunu. Za to vše, co pro fotbal odvedl, si to zaslouží, a jelikož pochází z Olomouce, tak je to na pravém místě.

 

ZDEŇKU, DO TÝMU JSTE TEĎ PŘIVEDLI TŘI NOVÉ HRÁČE – WÁGNERA, FOLPRECHTA, GIORGADZEHO. CÍTILI JSTE, ŽE TÝM POTŘEBUJE DOPLNIT A OŽIVIT?

              
Jsem rád, že se nám povedlo, co se povedlo. Jsem i rád, že dva naši kluci odešli na hostování, protože herní vytížení je pro Ondru Bača a Patrika Slaměnu důležité. Jsme tedy rádi, že budou hrát pravidelně.

 

V PRVOLIGOVÉM KÁDRU JE TEĎ HODNĚ MLADÝCH ODCHOVANCŮ, ALE MOC ŠANCÍ V SOUTĚŽI NEDOSTÁVAJÍ. ČÍM TO JE?

 

Soutěž je velmi silová, náročná a pro kluky je těžké se přizpůsobit. Mysleli jsme si, že někteří kluci mohou jít ihned z dorostu nebo juniorky do prvního týmu a začít hrát. Domnívali jsme se, že někteří kluci mohou jít ihned z dorostu nebo juniorky do prvního týmu a začít hrát. Některým je však potřeba poskytnout více prostoru a času na adaptaci, sbírání herních zkušeností atd. MSFL má svou kvalitu, ale přesto preferujeme plynulý přechod do nejvyšší soutěže prostřednictvím druhé ligy.

 

VRAŤME SE K PŘÍCHODŮM…

 

Jsme spokojení i s příchody. Wágner i Folprecht jsou zkušení kluci, kteří už mají něco odehráno, a to by měly být posily. Giorgadze nabízí parametry, ale v herní činnosti zatím není.

 

SOUVISÍ PŘESTUP GRUZÍNSKÉHO STOPERA ANDRA GIORGADZEHO NĚJAK S TÍM, ŽE V MUŽSTVU JE JEHO KRAJAN ČANTURIŠVILI?

 

Může být přínosem a oživením pro Vakha. Na prvním místě je sportovní stránka, ale jsme rádi, že Vakho k sobě bude mít krajana. Sám si pamatuji, že když jsem byl v cizině a byl tam se mnou nějaký Čech a mohli jsme být ve dvou a více si pomoct. To od toho očekáváme. Máme to více vyvážené, věděli jsme, že na přestupovém trhu musíme ještě něco udělat a myslím si, že byl pro to ideální čas v reprezentační přestávce.

 

START SEZONY SE TÝMU MOC NEPOVEDL. ČEMU TO PŘIČÍTÁTE?

 

Neřekl bych, že se úplně nepovedl. První kolo jsme odehráli se Slavií, kde jsme sehráli velice dobré utkání. Chyběly tomu jen góly a být úspěšnější. Nezasloužili jsme si prohrát. Nový trenér, noví hráči. Může si to sedat. Zvládli jsme tři zápasy. Po Opavě jsme si mysleli, že to může být lepší, a poslední dva zápasy jsme nezvládli, což nás mrzí a samozřejmě je možná i lepší, že to víme před koncem přestupového období. Nyní budeme chtít nastartovat druhou část lépe a být bodově lepší.

 

CÍL NA ZAČÁTKU SEZONY BYL PRVNÍ ŠESTKA? PLATÍ TO STÁLE?

 

Na cíle jsem opatrný. Víme, jak se sezony vyvíjejí a česká liga je náročná. Liga je vyrovnaná, což je vidět i na vývoji tabulky. Dvakrát vyhrajete a počítá se s vámi nahoře, dvakrát prohrajete a už se s vámi zase počítá dolů. Já tam pořád vidím, že prostřední skupina by pro nás měla být základ. První šestice by už byla něco navíc. Když to řeknu objektivně, tak to dnes vidím na střed tabulky. Ale to vše bude záležet na dalším vývoji a jak se týmu povede.

OTÁZKA K MOL CUPU: V POHÁRU POJEDEME DO VARNSDORFU. NEŠTVE VÁS, ŽE TÝM LOS NEUSTÁLE POSÍLÁ VEN?

 

Nejméně to vyhovuje realizačnímu týmu a klukům v kabině, kteří musí cestovat. S tím se nedá nic dělat, tak nám to bylo nalosováno. Naším cílem je uspět a pokračovat dále.

 

NA PŘEDSEZONNÍ TISKOVÉ KONFERENCI MAJITEL FCFZ PAN ČERVENKA NAZNAČOVAL, ŽE BYSTE SE MOHL Z KLUBU STÁHNOUT. PROČ?

 

Je pravda, že bylo určité období, kdy jsem majiteli řekl, že do budoucna je tu možnost, že bych se z klubu, i fotbalu ve Zlíně mohl stáhnout. Každý chce vidět v tom, co dělá posuny, a to nejen ty sportovní – musí vás ta práce nabíjet a tohle je i můj případ. Ve spolupráci však pokračujeme, a právě osoba majitele Zdeňka Červenky, hraje velkou roli v mém rozhodnutí setrvat v klubu i nadále.

 

MŮŽETE BÝT V TÉTO OTÁZCE JEŠTĚ VÍCE KONKRÉTNĚJŠÍ?

 

Jeden z příkladů je převedení stadionu na město, budování mládežnického centra na Vršavě, kde už v tuto chvíli začala vznikat jak nová travnatá plocha, tak i umělá tráva, apod. Přesně to jsou ty kroky, které mě nabíjí a drží u té práce. Bylo to rozhodující. Čili nejde jen o tu sportovní stránku; ano, když se daří, je to pozitivní, když se nedaří, tak negativní. My se v tom vždy snažíme najít ten správný balanc, ale v tom smyslu nejen sportovní úrovně, ale například infrastruktury, ekonomiky klubu, atd.              

 

V ČEM VIDÍTE NEJVĚTŠÍ HANDICAP KLUBU? JE TO JEHO ZÁZEMÍ?

 

Po stránce infrastruktury se to tak dá říct. Postupnými kroky by se to mělo lepšit, i proto mě tady drží naděje, že se to bude posunovat k lepšímu.

POSUN NASTAL I PŘÍMO U VÁS – NOVĚ JSTE SE STAL GENERÁLNÍM MANAŽEREM KLUBU. CO PRO VÁS TAHLE ZMĚNA ZNAMENÁ?

 

Částečně jsem se odklonil od A týmu. Partnery jsou pro mě samozřejmě dále majitel, ředitel klubu, trenér A týmu i šéftrenér mládeže, se kterým daleko častěji komunikujeme o mládeži a infrastruktuře. Zkrátka jedná se o menší odstup od prvního týmu, což je však logické. Dennodenní chod by měl zastávat realizační tým. Já mám pak určité rozhodovací pravomoce, za kterými si musím stát a obhájit si je.

 

NECÍTÍTE TEĎ VĚTŠÍ TLAK, CO SE TÝKÁ ZODPOVĚDNOSTI?

 

Jelikož jsem si tady už něčím prošel, tak tlak cítím čím dál menší. Možná ho lépe vstřebávám. Co si pamatuji, tak první roky, kdy jsem to strašně prožíval, ten tlak jsem si moc bral. Dnes už jsem více nad věcí, i z té pozice generálního. Úspěch chce každý a každý prohraný zápas mě trápil. Vždy se snažím hledat nějakou úspěšnou cestu, aby klub byl znova v lepších číslech a měl větší úspěchy. Samozřejmě jsem realista a na druhou stranu víme, co si můžeme dovolit a kde se můžeme pohybovat a jaké máme prostředky. Když se podíváme na naši českou fotbalovou špici, můžeme vidět ten ekonomický rozdíl. Bojujeme tedy proti něčemu, co možná ani nejde.

 

JAK SI NEJLÉPE ODPOČINETE OD PRÁCE A VYČISTÍTE HLAVU?

 

Syn hraje ve Zlíně fotbal, takže je to všechno fotbalové. Nejvíc si ale odpočinu při sportu, takže na kole, se psem si zaběhat v lese.. Samozřejmě být s rodinou, na což je času čím dál méně, ostatně už to doma taky stále poslouchám.  Že jsem pořád na fotbale a trávím tam hodně času. (úsměv) Na druhou stranu si myslím, že to rodina pochopila a ví, že bez fotbalu by to bylo ještě horší. Takže raději akceptují mě vytíženého než mě bez fotbalu. (smích)

 

KLUB MÁ ZA SEBOU OSLAVY 100 LET FOTBALU VE ZLÍNĚ. NARAZIL JSTE PŘI NICH NA NĚJAKÉ PŘEKVAPENÍ, ZAJÍMAVOST

 

Musím říct, že pro nás to bylo vše složitější, protože se to nakupilo v období, kdy jsme byli hodně vytížení sportovní stránkou a finišovalo natáčení filmu Dej ševče gól. Snímek se natočil trochu s předstihem; bylo to po době, kdy jsme zažívali Evropu. Za to jsme rádi a myslím si, že oslavy byly důstojné a pěkné. Výroční zápas se Slavií v retro dresech byl unikátní, před vyprodaným stadionem, s úžasným choreem, a navíc byl vítězný, takže je na co vzpomínat.
Závěr patří dnešnímu soupeři. Co říkáš na současnou Spartu a jak moc to dnes bude těžké?
Z mé pozice v klubu vím, že být ve vedení není jednoduché. Každý má starosti, proto se mi těžko hodnotí druhé kluby. Kdo vidí do toho fotbalu, tak ví, že to není snadné, protože každý člověk v něm má ten nejlepší zájem a dělá to nejlepší. Nechci srovnávat. Je to pro mě vždy specifický zápas. Hrál jsem tam, zažil úspěchy, Ligu mistrů, vyhráli jsme dva tituly. První setkání s top fotbalem. Na Spartu mám dobré vzpomínky, ale ať je soupeř jakýkoli, vždy chci vyhrát se svým klubem. To je pro mě důležité a číslo jedno.

 

Zdroj: https://www.fcfastavzlin.cz/aktuality/novinky/zdenek-grygera-at-je-souper-jakykoli-vzdycky-chci-vyhrat-se-svym-klubem-ten-je-pro-me-cislo-jedna.html