Krajský přebor

21.10.2021

90 let fotbalu v Karolince - Vstup do druhého tisíciletí

U příležitosti 90 let fotbalu v Karolince prezentujeme díky práci pánů Zdeňka Švece a Jaroslava Valiána bohatou historii tamního fotbalu.

Vstup do druhého tisíciletí

Již od roku 1996 započaly jednání o možném sloučení fotbalových klubů Karolinky a Velkých Karlovic. Nositelé této myšlenky však naráželi na odpor skalních příznivců obou klubů jak v řadách vlastních členů tak i fanoušků obou táborů. Kvalitní spolupráce na poli výchovy fotbalové mládeže začala pomalu měnit názor ve prospěch sloučení. Také rýsující se nové možnosti lepšího ekonomického zajištění a vybudování kvalitního hráčského kádru přispívaly tomuto cíli. Vzájemná jednání obou klubů nabrala na intenzitě na přelomu tisíciletí.

Valné hromady klubů Sport Karolinka a FC Velké Karlovice na jaře 2000 daly souhlas ke společnému sloučení do jednoho klubu. Následná společná valná hromada dne 3.5.2000 stanovila podmínky sloučení, schválila stanovy nové organizace. Pojmenování klubu symbolizuje návaznost na dlouholetou a bohatou historii kopané v Karolince a Velkých Karlovicích. 

Do vedení vzniklého občanského sdružení FC Velké Karlovice+Karolinka bylo zvoleno představenstvo: předseda – Detrik Mikuláš, členové – Adámek Ludvík, Vrážel Josef, Králík Adam, Kučera Dalibor, Švec Zdeněk, Štuler Josef, Kollanda Viktor. Dozorčí rada: předseda – ing. Haas Karel, členové – Janík Milan st, Pinkavová Zdenka, Vašut Josef a Janík Vladimír. Účetním sdružení se stala Králíková Soňa.

V následujícím období dochází ve vedení klubu jen k málo změnám. Do funkce předsedy na podzim 2002 byl zvolen ing. Škrabal Miroslav, v roce 2003 nastoupila do pozice účetní Tomková Božena. V roce 2004 odchází z představenstva Mikuláš Detrik a nedlouho potom se do Prahy odstěhoval Adámek Ludvík. Do představenstva je zvolen ing. Jaroslav David, tiskovým mluvčím klubu se stává Podešva Jiří. Představenstvo dále doplňuje Davídek Ivo. Dozorčí rada se zužuje na tříčlennou: předseda ing. Haas Karel, členové Podešva Jiří a Janík Vladimír. V průběhu roku 2011 z vedení odstoupil Vrážel Josef a Štuler Josef. Do funkce hospodáře klubu nastupuje Valián Jaroslav. V roce 2012 končí svoji funkcionářskou kariéru Švec Zdeněk. 

Valná hromada v roce 2012 zvolila nové představenstvo: předseda – ing. Škrabal Miroslav, místopředseda Kučera Dalibor, hospodář Valián Jaroslav, tajemník Králík Štěpán (v roce 2013 nahrazen Mikulou Josefem), členové – Králík Adam, Ondřejka Petr, Kollanda Viktor, Křenková Andrea a Jurajda Aleš. Dozorčí radě předsedá ing. Haas Karel, členové – Jurajda Aleš a Heger Jaroslav.

Historickou etapou funkcionářů klubu je rok 2004, kdy úspěšně kandiduje do vedení Českomoravského fotbalového svazu Kučera Dalibor. Jako místopředseda svazu se stává předsedou řídící komise ČMFS pro Moravu. V mezidobí roku 2009 po odstoupení předsedy Mokrého Pavla do zvolení nového předsedy Ivana Haška řídí ČMFS jako zastupující předseda. Ve funkci prvního místopředsedy svazu úřaduje až do roku 2012, kdy Fotbalové asociaci České republiky už předsedá Pelta Miroslav. 

Áčko mužů od počátku vzniku nového klubu hraje mistrovská utkání na stadionu ve Velkých Karlovicích a svými výsledky trvale potvrzuje pozici v kvartetu nejúspěšnějších fotbalových klubů okresu Vsetín. V létech 2000-02 je účastníkem župního přeboru a 2003-04 krajského přeboru. Soupeři našeho klubu v těchto soutěžích byli například Šardice, Morkovice, Kostelec, Veselí na Moravě, Hradčovice, Viktoria Otrokovice, Břestek, Vacenovice, Uherský Brod, Kateřinice, Hluk, Vizovice, Ostrožská Nová Ves, FC Vsetín, Vlachovice. Na jaře 2004 (11. 6.) mužstvo v sestavě Sedlák Ladislav - Vašut Jiří, Ondřejka Petr, Bambuch Robert, Orság Miroslav - Štuler Zdeněk, Davídek Roman, Orság Vladimír, Jurajda Aleš, Haas Ondřej, Plánka František (náhradníci Koňařík Dušan, Jurečka Václav, Píšek Jan) zvítězilo v utkání KP na půdě soupeře v Hluku a s předstihem si zajistilo postup do divize. Kádr mužstva v ŽP a KP dále tvořili Paška Jiří, Machálek Ondra, Chrástecký Antonín, Plánka Petr, Gajdoš Jiří, Janík Milan, Maceček Tomáš, Mikula Pavel, Gášek Martin, Vojtěch Petr, Egger Bohdan, Ondřejka Jiří, Šimák Martin Mišun Martin a Křenek Ladislav. K dosaženým úspěchům se také řadí vítězství v krajské pohárové soutěži 2002-03 „O pohár hejtmana zlínského kraje“. Finále poháru se hrálo na stadionu v Holešově. Náš tým v tomto utkání porazil mužstvo Ořechova (u Uherského Hradiště) a získal putovní pohár této soutěže.

Mužstva MSK Karviná, Orlová, Město Albrechtice, Jakubčovice, Královské Nové Sady, Velké Losiny, Kravaře, 1. Valašský FC (Rožnov p/R), Mikulovice, VP Frýdek-Místek, Baník Albrechtice, Opava B, Český Těšín a Zábřeh na Moravě byly našimi prvními soupeři moravské divize skupiny E. Ve vítězné premiéře na domácím hřišti (6.8.2004) v utkání s Orlovou (1:0, branku vstřelil Plánka František) nastoupilo naše mužstvo v sestavě: Sedlák Ladislav - Mikula Josef, Ondřejka Petr, Bambuch Robert, Vašut Jiří, Štuler Zdeněk, Davídek Roman, Orság Vladimír, Jurajda Aleš – Plánka Petr, Plánka František (na střídání byli k dispozici brankář Podešva Jiří a hráči Píšek Jan, Jurečka Václav, Chrástecký Antonín, Machálek Ondra). Kádr mužstva postupně rozšiřují hráči Haničák Roman, Kocurek Petr, Červenec Peter, Weber Marián, Mynarčík David, Kašpar Tomáš, Štuler Tomáš.

V divizi mužstvo působilo až do roku 2009. V posledním ročníku jsme obsadili sestupovou 15. příčku a následující soutěžní ročník 2009-10 začínáme v přeboru Zlínského kraje. Od roku 2000 u týmu úspěšně působl trenér Kollanda Viktor, vedoucím mužstva byl Pavelka Tomáš. Na podzim 2006 přebírá tým trenér Hajda Karel. Začátkem roku 2007 už znovu trénuje mužstvo Kollanda Viktor ve spolupráci s asistentem Davídkem Ivo. Soutěží 2010-11 vedli muže trenér Davídek Ivo a asistent Ondřejka Petr. V létech 2011-14 trénuje mužstvo Ondřejka Petr. U týmu působí v roli vedoucího Detriková Daniela. Na jaře 2014 mužstvo vyhráo krajský přebor a znovu postupilo do divize. V září 2014 přebírá post trenéra Malina Radek. Začátkem roku 2015 převzal vedení mužstva trenér Kučera Dalibor starší a vedoucí Valián Jaroslav. Tým v soutěžním ročníku 2014-15 skončil na 15. místě moravské divize skupiny E a uhájil tuto soutěž i pro následující ročník. Svými výsledky tak muži přispěli k 15. výročí založení společného fotbalového klubu Karolinky a Velkých Karlovic. 

Přízeň diváků si získaly i pohárové zápasy. V utkáních Českého poháru byl cílem vždy postup do kola, kdy bychom přivítali jako soupeře některý prvoligový tým. V roce 2007 naše mužstvo v předkole vyřadilo FC Vsetín vítězstvím na jeho hřišti v poměru 1:2 a v prvním kole doma zvítězilo nad Bystřicí p/Host. 4:2. Ve druhém kole jsme na domácím stadionu 5. 9. 2007 před návštěvou 2500 diváků hostili pražskou Slavii.

FC VK+Ka – Slavia Praha: 0:4 (0:3)
Branky: Gaúcho 2x, Šenkeřík, Volešák
FC VK+Ka: Sedlák L – Vašut J, Machálek O (46‘ Píšek J), Mikula J, Ondřejka P, Haničák R, Jurajda A (Jurečka V), Davídek R, Orság Vl, Haas O, Plánka Fr (Mynarčík D).
Slavia Praha: Vorel M – Dřížďala F, Brabec E, Šourek O, Hubáček D, Jablonský T, Belaid T, Volešák L (71‘ Costa M), Tavares M (Kopřiva L), Šenkeřík Z (65‘ Černý M), Gaúcho R.

Zvýšenou pozornost přilákalo také pohárové utkání s účastníkem MSFL Frýdkem-Místkem, které jsme prohráli 0:1 a přátelské zápasy s béčkem Sparty Praha (II.liga) s výsledkem 2:2 (2:1), a slovenským sportovním klubem ze Seredi (3:2).

V roce 2015 vybojovali muži postup z předkola poháru znovu ve Vsetíně, kde po remíze 1:1 postoupili na pokutové kopy. V prvním kole na domácí půdě porazili Brumov 2:1 a v příštím kole 29.8.2015 nastoupili doma proti Fastavu Zlín.
FC VK+Ka – Fastav Zlín: 1:6 (0:1)
Branky: Píšek P (1:4) – Železník 4x, Jordan 2x; 500 diváků
FC VK+Ka: Sváček M – Ondřejka, Píšek, Heger, Mikula, Pavelka M, Pavelka J, Podešva, Surovec, Melichařík, Škrobák (náhradníci Langer, Mynarčík, Králík, Maliňák)
Fastav Zlín: Dostál – Malý, Železník, Jordán, Motal, Živulič, Matějov (74‘ Hubáček), Hájek, Pazdera, Kopečný (68‘ Blanař), Bartolomeu (45´Koreš).

Na stadionu kopané v Karolince trvale hraje mistrovské soutěže B mužstvo. Jeho úkolem je umožnit přechod dorostenců do dospělého fotbalu, připravit hráče pro doplnění kádru A mužstva a umožnit herní využití pro méně vytěžované fotbalisty prvního týmu. Začátek v roce 2000 byl v okresním přeboru. V roce 2005 postoupilo mužstvo do I.B. třídy krajské soutěže, kde působilo až do roku 2011. Po sestupu bezproblémově hraje mistrovská utkání okresního přeboru, většinou v předních pozicích soutěžní tabulky. 

V béčku startovala řada fotbalistů, kteří hráli ve druhé polovině 90. let za muže Karolinky a Velkých Karlovic. Jejich řady postupně doplňovali Babica Miroslav, Zapalač Petr, Chrástecký Antonín, Komosný Jan, Vašut Jiří (brankář), Škrobák Luboš (brankář), Šarman František (brankář), Janeka Petr, Jurečka Roman, Haničák Martin, Šimák Martin, Radílek Michal, Chrástecký Luděk, Jurečka František, Kadora Michal, Janeka Michal, Kotrla Jakub, Sedlák Ondra (brankář), Králík Adam ml, Píšek Jan, Zeť Patrik, Orság Dalibor, Haničák Josef, Kaňovský Daniel, Mikulec Josef, Kučera Dalibor ml, Pinkava Vlastimil ml, Surý Vítězslav, Vašut Marek, Pavelka Martin, Malík Lukáš, Bukovjan Jiří, Eimann Petr, Labaj Lukáš, Bukovjan Karel, Neumann Ondřej, Píšek Pavel, Vrážel Tomáš, Svoboda Tomáš, Mynarčík David, Krňa Aleš, Orság Martin, Martinák Rostislav (brankář), Štuler Tomáš, Kučera Jan, Mazáč Robert, Ohryzek Marek, Veit Martin, Bil Tomáš (brankář), Matocha Tomáš, Škrobák Petr, Rovnaník Tomáš, Starec Petr, Podešva Jakub, Veit Štěpán, Maliňák Pavel, Škrobák Pavel, Štuler Martin, Vašut Vojtěch, Frňka Jakub, Haničák Martin. Ve funkcích trenérů se vystřídali Radílek Jaroslav, Haas Miroslav, Gášek Josef, Hajda Karel, Vrážel Josef, Králík Adam.
Velkou pozornost věnuje klub výchově fotbalové mládeže. V řadách trenérů pracují průběžně Reška Antonín, Davídek Ivo, Orság Miroslav st, Uram Ivan, Heger Jaroslav, Králík Adam, Škrobák Luboš, Drozd Jan, Uherek Petr, Králík Štěpán, Kučera Dalibor ml, Heger Aleš, Gášek Michal, Gajdoš Jiří, Ondřejka Jiří, Janík Milan, Svoboda Tomáš, Svoboda Ladislav, Zeť Roman, Zeť František, Pavelka Tomáš, Smolík Miroslav, Štuler Petr, Horák Pavel, Koňařík Vladimír, Jurajda Aleš. Obětavým pomocníkem trenérům mládeže a také trenérům B mužstva při utkáních je Mynář Jarek. Pod jejich dohledem vyrostla řada fotbalových talentů. O ty nejvýraznější projevují zájem kluby s vysokou úrovní výchovy mládeže jako Zlín, Slovácko, Olomouc, Hlučín. Mládežníci jsou do těchto klubů uvolňování. Zde získávají cenné zkušenosti, které pak mohou dobře uplatnit po svém návratu do našeho klubu.

O dobré práci s mládeží svědčí i působení Hegera Jaroslava jako trenéra výběru OFS Vsetín. Spolu s druhým trenérem výběru Dobešem Romanem a vedoucím Fojtíkem Josefem dovedli okresní reprezentaci na celorepublikovém finále (léto 2015) ke konečnému 2. místu. Turnaj se odehrál v areálu Aritmy Praha. V okresním výběru (hráčů kategorie U 12) na tomto turnaji hrál z našeho klubu Matěj Koňařík. K postupu do tohoto finále v krajských kolech a moravském semifinále pomáhal také náš hráč Štuler Jan. 

Dorostenci začali v roce 2000 hrát svá utkání na stadionu v Karolince jako účastník župní soutěže skupiny A. Z konečného 2. místa v roce 2002 se znovu podařilo postoupit do župního přeboru staršího a mladšího dorostu. V ročníku 2002-03 soupeřili s družstvy Morkovic, Dolního Němčí, Slušovic, 1. Valašského FC (Rožnov pod Radhoštěm), Holešova, Napajedel, Hulína, Slavičína, FC Vsetín, Vizovic, Luhačovic, Kunovic a Uherského Brodu. V tabulce skončili na 10. místě. Od roku 2003 se tato soutěž hraje jako krajský přebor Zlínského kraje. Dorostenci si v této soutěži udrželi postavení až do roku 2008. Ve Velkých Karlovicích hrálo okresní přebor družstvo B dorostu. Starší dorost od roku 2008 trvale působí v krajské soutěži a své mistrovská utkání ve skupiny A hraje od roku 2009 na stadionu ve Velkých Karlovicích.

Žáci hráli zpočátku utkání župní a následně krajské soutěže starších a mladších žáků skupiny A ve Velkých Karlovicích. V roce 2009 vybojovali postup do krajského přeboru starších a mladších žáků. Domácím hřištěm je pro ně od této doby stadion v Karolince. Od roku 2012 (sestup z KP), znovu pokračují stabilně v krajské soutěži skupiny A. 

Klub věnuje stálou pozornost také kategoriím přípravek. Družstva v soutěžích starších a mladší byly pravidelnými účastníky přeboru OFS Vsetín a svá utkání sehrávala na obou stadionech.
Valná hromada v roce 2015 zužuje představenstvo fotbalového klubu na pětičlenné. 
Předsedou byl zvolen Valián Jaroslav, členy vedení se stali Kučera Dalibor, Ondřejka Petr, Králík Adam a Křenková Andrea. Do dozorčí rady byli zvoleni ing. Haas Karel – předseda, členové Jurajda Aleš a Heger Jaroslav. Ve funkci účetní pokračuje Tomková Božena.

Pro sezónu 2015-16 je hlavním cílem udržení A mužstva v divizi. V zimní přestávce střídá trenéra Kučeru Dalibora zkušené duo Ondřejka Petr, Davídek Ivo. Nelehký úkol čeká na hráčský kádr Sváček Martin (brankář), Melichařík Michal, Mikula Josef, Zeť Roman, Štuler Martin, Maliňák Pavel, Vašut Vojtěch, Kučera Jan, Podešva Michael, Pavelka Jan, Pavelka Martin, Surovec Kryštof, Píšek Pavel, Škrobák Pavel, Králík Adam, Haas Ondřej, Ondřejka Tomáš, Mynarčík Adam, Langer Jan, Heger Tomáš, Chuchma Tomáš. 

Základ kádru B mužstva tvoří Bil Tomáš, Maliňák Jan (oba brankáři jsou rezervou pro A mužstvo), Pinkava Vlastimil, Koňařík Dušan, Škrobák Petr, Gášek Martin, Šimák Martin, Orság Vladimír, Kalus Michal, Gášek Roman, Sibal Francise, Králík Štěpán, Surý Vítězslav, Jochec Tomáš, Gröpel Jakub (brankář), Sibal Alois, Mazáč Robert, Mazáč Jakub, Malík Daniel. Trenér Králík Adam starší a vedoucí Škrobák Luboš předpokládají, že v průběhu soutěže okresního přeboru využijí řadu hráčů ze seznamu A mužstva a dají příležitost také talentovaným dorostencům Drozdovi Dominikovi, Hruškovi Petrovi, Koňaříkovi Rostislavu, Kořenkovi Lukáši i dalším.

V mládežnických soutěžích hrají dorostenci krajskou soutěž skupiny A pod vedením trenérů Mikuly Pavla a Maliňáka Marcela. Žáci bojují o mistrovské body v župní soutěži starších a mladších žáků skupiny A. Trenéry jsou Jurajda Aleš a Štuler Petr. Benjamínci našeho fotbalu v družstvech starší a mladší přípravky sbírají fotbalové zkušenosti v soutěžích řízených OFS Vsetín. O jejich fotbalový růst se starají trenéři Gajdoš Jiří a Švrček Daniel. 

Slovo na závěr
K vypracování tohoto časového přehledu byly použity informace z fotbalové kroniky 1931-34, z písemných vzpomínek na období 1928-38 od Dümlera Emila, Čeňka Jana, Kollandy Alfréda, z fotbalové kroniky 1940-42, z písemných vzpomínek na období 1940-50 od Tichého Tomáše, Hepplera Rudolfa, Plánky Milana, z písemných vzpomínek na období 1950-60 od Konvičného Štěpána, z písemných vzpomínek na období 1960-69 od Svatoše Jiřího, ze zápisů o utkáních 1969-87 od Morávka Františka, ze zápisů o činnosti dorostenců v létech 1988-2010 od Orsága Miroslava, z přehledu článků denního tisku za období 2008-09 od Morávka Františka, z trenérského deníku za roky 2001-10 od Viktora Kollandy, ze zápisů schůzí představenstva klubu v období 2002-2015 od ing. Škrabala Miroslava, ze zápisů schůzí představenstva klubu v období 2015-16 od Valiána Jaroslava, z příspěvků otiskovaných v Karolinském zpravodaji od roku 1993 a mých vlastních záznamů.

Z doložených informací vyplývá, že důležitými a spolehlivými podporovateli rozvoje kopané v Karolince po celou dobu existence fotbalového klubu byly sklárny a zastupitelské orgány obce a následně města Karolinky. Výše a způsob jejich pomoci se odvíjel vždy od hospodářských výsledků podniku a možností rozpočtů obecních úřadů uplynulých let s přihlédnutím k předpisům, které v daném časovém údobí stanovila platná zákonná legislativa. Financování sportovní činnosti a krytí provozních nákladů užívaných sportovišť v minulých létech významně napomáhaly i dotace přidělované přes OV ČSTV Vsetín.

Výsledkem jednání klubových zástupců se všemi těmito institucemi byla a je trvalá možnost nabídky tolik potřebného celoročního sportovního vyžití pro mládež našeho města. Pravidelná tréninková činnost a měření sil v utkáních se svými soupeři přispívá trvale ke zvyšování fyzické kondice a napomáhá zdravému vývoji každého člověka. Každotýdenní nabídka fotbalových utkání na stadionu nabízí příležitost nejen fotbalovým příznivcům k celospolečenským setkáním. Přítomnost hojného počtu diváků na jednotlivých utkáních je odezvou dosahovaných výkonů našich družstev, ale i potvrzením toho, že fotbal je v naší republice sportem číslo jedna. 

V novodobé historii naší kopané od roku 2000 po spojení fotbalových klubů Karolinky a Velkých Karlovic mají naši fotbalisté k dispozici pro svoji činnost dva stadiony kopané. Jeden v Karolince a druhý ve Velkých Karlovicích. K pokrytí nákladů na provoz a údržbu stadionů se dle svého místa působiště zásadně podílejí radnice města Karolinky a obce Velkých Karlovic. S jejich přispěním se tak mohou oba sportovní areály dále modernizovat. Zodpovědným využíváním dotací přidělovaných regionálním sdružením ČSTV Vsetín, později pak přímo (od roku 2010) Fotbalovou asociací České republika, se vytváří základní podmínky pro tréninkové procesy a konání fotbalových utkání všech našich jednotlivých družstev. 

Ve vypracovaném textu mohlo dojít při zpracovávání obrovského množství podkladů k překlepu ve správnosti interpretace některých jmen, k jejich záměně, nebo neúmyslnému opomenutí některých osob z řad obětavých funkcionářů, hráčů, případně trenérů. Rovněž v obrazových materiálech se nepodařilo identifikovat všechny osoby, protože ani starší pamětníci je už nedokázali pojmenovat. Vzhledem k časové tísni na vypracování tohoto dokumentu k příležitosti oslav výročí 85 let kopané na území Karolinky se tyto nedostatky bohužel projevují. Všem osobám, kterých se toto nedopatření dotýká, se tímto omlouvám. 

Autor Švec Zdeněk