Krajský přebor

14.10.2021

90 let fotbalu v Karolince – Hledání nové cesty 1984 - 2000

U příležitosti 90 let fotbalu v Karolince prezentujeme díky práci pánů Zdeňka Švece a Jaroslava Valiána bohatou historii tamního fotbalu.

Hledání nové cesty
1984 - 2000

Po sestupu z divize v roce 1984 se dostalo vedení klubu do složité situace. Výbor oddílu kopané ve složení Morávek František - předseda a členové – Malík Karel st, Švec Zdeněk, Haas Karel, Kováč Antonín, Orság Jan (šarky), Březovják Josef, Orság František, Swiatek Jaromír, Haas Karel st, Helis Vojtěch, Holčák Jindřich, Pavlačka Štěpán, Zapalač Josef a MUDr. Dumbrovský řešil stabilizaci družstva dospělých a jeho udržení v krajském přeboru. Mělo tomu napomoci i stálé působení béčka v soutěžích OFS Vsetín. Plán s B mužstvem však nevyšel. Béčko pro nedostatek hráčů bylo na jaře 1990 ze soutěže odhlášeno. První mužstvo pak v sezoně 1989 – 90 neudrželo pozici v krajském přeboru a sestoupilo do I.A třídy. V tomto období se v mužstvu dospělých představují další fotbalisté: Bambuch František (brankář), Němeček Bohumil ml, Haas Miroslav, Valčík Jan, Šulák Pavel, Roman Milan, Tomek Jiří, Zahradníček Martin, Bambuch Josef, Kollanda Viktor, Adámek Ludvík, Maceček Tomáš, Frydrych Petr, Valigura Pavel, Cmaro Josef, Orság Jiří, Dubec Stanislav (brankář). Výbor oddílu kopané doplňují Koláček Miroslav, Vrábel Petr, Niebauer Libor, Maňák Miroslav.

Členové výboru a hráči zároveň odvádějí velký kus práce na brigádách při výstavbě nového fotbalového stadionu s travnatým hřištěm. Tento časově a finančně náročný úkol byl úspěšně dokončen. Provoz nového stadionu byl slavnostně zahájen 28. června 1986 soutěžním utkáním mezinárodního letního Interpoháru TJ Vítkovice (mistr ČSSR) versus IFK Göteborg (Švédsko). Mužstva se představila ve složení: 
TJ Vítkovice: Zápalka – Kušnír, Grussman, Lišaník (65´ Škarecký), Vlk – Běleš (82´Šimo), Keler, Bártl – Houška, Kovačík a Lorenc
IFK Göteborg: Wernasson – Nilsson, M Carlsson, Larsson, Schiller – Johansson (75´ Hedman), J Carlsson, Andersson, Mordt – Ekström, Bjur.
Vítězství Vítkovic v poměru 3:1 sledovalo 3000 spokojených diváků. V utkání se střelecky prosadili Lorenc, Keller, Kovačík – Bjur.

Počátkem 90. let přichází nejen změna režimu, rozdělení Českoslavenska, ale i čas nového přístupu k organizaci a systému práce v klubu. Snížení nabídky práce v Karolince a okolí, nejasnosti ve financování sportu přináší klubu nové starosti a problémy. Začínají odcházet hráči, kteří k utkáním a tréninkům dojížděli. Někteří domácí hráči přijímají výhodnější nabídky okolních klubů z Velkých Karlovic, Halenkova, Janové a Vsetína. Na fotbal v Karolince doléhá finanční tíseň. Ubývá prostředků na provoz stadionu i na sportovní činnost. Nedostatek finanční hotovosti v pokladně se musel řešit krátkodobými půjčkami od místní organizace hasičů, akademického malíře Hartingera a také dlouhodobou půjčkou z OV ČSTV Vsetín. V krizových situacích pomohli drobnými finančními dary i místní podnikatelé Kováč Pavel, Střelecký František, Řehák Josef a Vachala Luděk. Při návštěvě rodného kraje věnoval peněžní částku na zakoupení dresů pro muže Marančák František, trvale žijící v USA. Významným sponzorem mládeže byl Vojvodík Roman. Nepříznivá situace se projevuje také ve snižování počtu funkcionářů klubu. V první polovině 90. let vedl klub jako předseda Vrábel Petr, kterého po dvou letech vystřídal ve funkci Davídek Ivo, ve funkci tajemníka a sekretáře vytrval Švec Zdeněk. Do výboru postupně přicházejí někteří starší hráči, pomalu se objevují také noví funkcionáři. Na pomoc oslabenému vedení kopané vznikla podpůrčí skupina, ve které pracovali Kučera Josef, Bambuch Miroslav, Morávek František, Malík Karel, Maliňák Jiří, Orság Miroslav, ing. Krét Václav, Králík Adam a Králíková Soňa. Byla uskutečněna řada jednání s vedením skláren Crystalex Karolinka, na OÚ Karolinka, s vojenskými útvary ve Valašském Meziříčí, Hranicích na Moravě a Lipníku nad Bečvou. Jednání proběhla i na generálním ředitelství státního podniku Crystalex Nový Bor.

Klub razantně mění svoji filozofii a soustřeďuje se důsledně na zkvalitnění práce s mládeží. Kategorie dorostu a žáků rozšiřuje o přípravku. Rozrůstá se tým mládežnických trenérů a vedoucích. Poctivou práci zde odvádějí: Reška Antonín, Štuler Zdeněk, Pavelka Oldřich, Gášek Josef, Svatoš Jiří, Uram Ivan, Heger Jaroslav, Davídek Ivo, Haas Jaroslav, ing Haas Karel, Radílek Jaroslav, Vrážel Josef, Orság Miroslav st, Maliňák Jiří, Mikula Pavel st, Králík Adam. Klub zároveň umožňuje svým mládežnickým talentům hostování v týmech z vyšších soutěží jako: Zbrojovka Vsetín, Zlín, Vítkovice, Baník Ostrava. Daří se stabilizovat a rozšiřovat činnost mládežnických družstev. Dorostenecká kategorie se rozšiřuje na družstva staršího a mladšího dorostu. Starší dorost se zpočátku neudržel v župní soutěži. V okresním přeboru se však zařadil mezi přední týmy. Mladší dorost v okresních soutěžích vystupuje jako B družstvo a slouží k usnadnění přechodu z žáků do kategorie dorostu. V soutěžním ročníku 1999-2000 postoupili dorostenci do župního přeboru staršího a mladšího dorostu. V měření sil s dorostenci Otrokovic, Napajedel, Hulína, Slušovic, Uherského Brodu, Bystřice p/Hostýnem, Kunovic, Holešova, Šardic, Vsetína, Morkovic, Kyjova a Brumova obsadili starší dorostenci 12. místo se ziskem 23 bodů (čtyřbodový náskok před sestupovou pozicí čtrnáctých Slušovic). Mladší dorost obsadil 13. místo v tabulce. Do následujícího soutěžního ročníku ŽP staršího a mladšího dorostu se z důvodů nedostatečného počtu hráčů pro obě kategorie nenastoupilo. Dorostenci tak klesli zpět do župní soutěže.

Žáci za uplynulé období se rovněž rozšiřují na družstva starších a mladších a výkonnostně se stabilizují v župní soutěži. K fotbalové motivaci našim žákům přispělo i rozšíření sportovní spolupráce s německým klubem Concordia Erfurt. Za oboustranně prospěšnou spoluprací stálo pochopení naší situace ze strany vedení německého klubu včele s panem Johanesem Langhammerem. Pan Langhammer zároveň vykonával funkci prezidenta vedení sportu v oblasti Erfurtu. Naši žáci se zúčastnili mládežnických turnajů v Erfurtu a naopak zase své německé přátele hostili v Karolince. Práce s mládeží se zaměřuje na družstvo přípravky, které hraje v okresním přeboru a daří se tuto kategorii rozšířit na družstva starších a mladších benjamínků.

Klub se prosazuje i do řídících orgánů fotbalového svazu. V roce 1990 se Švec Zdeněk podílí na práci přípravného výboru k založení Středomoravské fotbalové župy. Tento řídící orgán pro krajské soutěže (sídlem se stalo Uherské Hradiště) v rámci reorganizací fotbalového svazu zahajuje oficiální činnost sezónou 1991-92. Na Valné hromadě je Švec zvolen do výkonného výboru. V prvním čtyřletém funkčním období zastává pozici tajemníka. V následujícím období pracuje jako člen komise mládeže.

Mužstvo dospělých přes všechny zmíněné problémy bojuje o mistrovské body v létech 1990-96 se svými soupeři v I.A třídě. Zde se utkává s týmy jako Holešov, Lutonina, Zubří, Valašská Bystřice, Podlesí, Stavokov Vsetín (Lhota u Vsetína), Fryšták, Rymice, Halenkov, Horní Lideč, Janová, Bystřice p/Hostýnem a Březůvky. V roce 1996 muži sestoupili do I.B třídy. Začátkem roku 1997 se klub mění na občanské sdružení Sport Karolinka. Předsednictvo tvoří ing. Krét Václav – předseda, Davídek Ivo – místopředseda, Švec Zdeněk – jednatel, Malík Karel st, ing. Hofschneidr Jan, Horák František a Haas Jaroslav jako členové. Sdružení má dozorčí radu ve složení Gášková Šárka, Bambuch Miroslav a Pavlačka Vítězslav. Účetnictví klubu vede Králíková Soňa. Klubu se podařilo vypořádat s řadou legislativních změn a slušně stabilizovat ekonomickou situaci, přesto však finanční možnosti rozpočtu zůstaly omezené.

Družstvo mužů končí po jarní části soutěže na 9. místě. Rokem 1997 vrcholí u dospělých hráčská krize. Pro následující soutěžní období se nepodařilo zajistit dostatečný početný hráčů pro kádr mužstva. Vedení klubu z tohoto důvodu mužstvo do fotbalových soutěží vůbec nepřihlašuje. Až v roce 1998 již nově vybudovaný tým, sestavený z mladších hráčů a hráčů nastupující generace přicházejících z dorostu do kategorie dospělých, je přihlášen do III. třídy OFS Vsetín. Soutěžním ročníkem 1998-99 projde suverénně a postupuje do okresního přeboru. Vítěznou kostru týmu tvořili hráči Sedlák Ladislav (brankář), Holčák Jindřich ml, Valigura Pavel, Koňařík Dušan, Kaštánek Petr, Paška Jiří, Vojtěch Petr, Důjka Michal, Valíček Jaroslav, Králík Adam ml, Orság Miroslav ml, Králík Štěpán, Ondryáš Zdeněk, Rovnaník Tomáš a Egger Michal. Trenérem mužstva byl Radílek Jaroslav, vedoucím Jurečka Alois st. 
Kádr hráčů mužstva dospělých v 90. létech prošel také řadou změn. V mužích se tak postupně objevili zejména vlastní odchovanci: Vrážel Josef, Hanák Tomáš, Gröpel Vítězslav (brankář), Orság Zdeněk, Vojtěch Petr, Blinka Jaroslav, Valíček Jaroslav ml, Orság Martin, Štuler Petr (brankář), Štuler Zdeněk ml, Orság Miroslav ml, Paška Jiří, Sedlák Ladislav (brankář), Davídek Roman, Koňařík Dušan, Králík Štěpán, Dujka Michal, Egger Michal, Egger Bohdan, Holčák Jindřich ml, Vrážel Svatopluk, Ondryáš Zdeněk, Krét Marek, Pavelka Zdeněk, Vojvodík Bohumil, Gášek Martin, Gášek Roman, Černota Libor, Maliňák Robert, Pavlačka Radek (brankář i hráč), Plánka Petr. Z blízkého okolí mužstvo doplnili Zvěřina Karel, Bambuch Stanislav, Fohler Ervín (brankář), Stoklasa Tomáš, Janík Milan, Zvěřina Petr, Holý Jan, Kaštánek Pavel, Šulák Petr (brankář), Jašek, Fries Zdeněk, Dukát Petr, Šimoník Jiří (brankář), Dimitrov Daniel, Zbranek Jaroslav, Závodný Michal. Poctivou práci v tomto nelehkém období odvedli i trenéři družstva dospělých Bambuch Miroslav, Šmigura Jaroslav, ing. Haas Karel, Řezáč Vladimír, Orság Ladislav, Radílek Jaroslav. Obětavě v rolích vedoucího mužstva popřípadě pomezního rozhodčího pomáhali Jurečka Alois st, Gášek Josef a Orság Jan (šarky). Na dráhu rozhodčího se vydal Vrábel Petr. Začínal jako rozhodčí okresních soutěží. Postupem času byl nominován do listiny rozhodčích KFS Zlín.

Překotné období 90. let postavilo před vedení klubu mnoho nových úkolů a překážek, které se musely neodkladně řešit a překonat. Realizovala se plynofikace kotelny turistické ubytovny. Skončilo období škol v přírodě, které bylo významným zdrojem příjmů z provozu zmíněné ubytovny. Naplňování ubytovací kapacity se však dařilo čím dál méně, protože ubytovna svou strukturou a vybavením již nevyhovovala současným nárokům případných zájemců. Nabyté zkušenosti s řešení jednotlivých problémů přímo vybízely k vytvoření nového klubu, který umožní dlouhodobě stabilní sportovní činnost ve všech stávajících soutěžních kategoriích jednotlivých družstev. Klubu, který bude mít perspektivu dlouhodobého ekonomického zajištění a dokáže dobře reprezentovat město Karolinku, statut města byl Karolince udělen v roce 1999, ale také reprezentovat celou oblast regionu Horní Vsacko.