1.A třída - skupina A

08.11.2018

Leno nebo Petružela. Adam Škorňa má samé kvalitní brankářské vzory!

Skvělým výkonem se mladý talentovaný brankář Valašského Meziříčí Adam Škorňa podílel na výhře tamní rezervy v 1. A třídě nad Vlachovicemi 2:1 po penaltách. V poslední minutě zápasu za stavu 1:1 lapil penaltu a další dvě v následném rozstřelu. Kdy jste začínal s fotbalem a šel jste hned do branky?
Začal jsem hrát za přípravku v Poličné, kde mě přihlásila moje mamka a kde jsem zároveň hrál i chytal. Pak jsem začal dělat kanoistiku, která se na dlouho pro mě stala sportem číslo jedna. Pořádně jsem začal hrát fotbal až v mladším dorostu ve Valašském Meziříčí. Ze začátku jsem půl sezóny hrál, potom jsem se začal věnovat chytání naplno.
Jak moc Vás ovlivnil ve fotbalovém vývoji starší bratr Norbert?
Starší brácha Norbert mi už od malička říkal, ať se věnuji chytání, protože mám na to talent. I můj druhý brácha David hrával fotbal, ale kvůli zranění bohužel skončil. Takže jsme doma probírali fotbal pořád. Asi to byla otázka času, kdy ho opravdu začnu hrát naplno. Brácha Norbert mě podporuje dodnes, někdy jsou jeho rady trochu drsné, nicméně to se mnou myslí dobře.
Jakými kategoriemi jste prošel jako brankář a byly nějaké úspěchy?
Prošel jsem přípravkou a mladšími žáky Poličné, dále mladším a starším dorostem Valašského Meziříčí, nyní chytám i za rezervu Valmezu. Mezi mé největší úspěchy patří dvě vítězství v dorostenecké divizi (podruhé jsme postoupili do druhé nejvyšší dorostenecké ligy).
Jste jedničkou U 19 v druhé dorostenecké lize? Jak hodnotíte letošní sezonu nováčka?
Jasná jednička není daná, s mladým Freldou (René Fröhlich mladší, pozn. aut.) se střídáme, já i on jsme měli nějaká zranění, každý odchytal nějaké zápasy, on odchytal víc zápasů za dorost, já víc za muže. Sezona je náročná, i když nehrajeme špatně, body nezískáváme. Věřím, že přes zimu kvalitně potrénujeme a na jaře přidáme ke slušné hře i body. Všichni si to i tak užíváme, protože hrát proti takovým týmům jako je Baník, Sigma, Slovácko je pro nás zážitek.
Jak vzpomínáte na působení ve Lhotce nad Bečvou?
Na Lhotku vzpomínám jen v dobrém, byla tam dobrá parta, výborné zázemí. Je škoda, že se teď Lhotka rozpadla. Já osobně jsem tam byl spokojený a beru to jako dobrou zkušenost.
Jak se zrodila letos Vaše krátká výpomoc v Kelči?
Zavolal mi trenér Šulák, zda bych jim nepomohl v jednom zápase. Neviděl jsem v tom problém a odchytal jsem zápas ve Slušovicích. Škoda jen, že jsme nedosáhli na bod, na který jsme v tom zápase měli.
Kolik jste toho na podzim odchytal za rezervu Valmezu?
Za Benfiku jsem na podzim odchytal šest zápasů.
Jak hodnotíte poslední utkání s Vlachovicemi?
První poločas jsme hráli ještě slušně, vyhráli jsme ho 1:0. Druhý poločas jsme bohužel přestali hrát, soupeř byl lepší. Tentokrát jsme měli ke konci potřebné štěstí, které jsme neměli v jiných zápasech a po penaltách jsme získali druhý bod navíc.
Chytil jste penaltu v poslední minutě a pak dvě v rozstřelu. Máte na to nějaký recept?
Penalty chytám celkem rád, teď jsem měl i trochu štěstí, že jsem chytil tři ze čtyř. Recept vám samozřejmě nepovím, to si nechám pro sebe. (smích)
Bude do kabiny nějaká odměna za Váš výkon proti Vlachovicím?
Odměna samozřejmě byla v podobě tekuté, a to na závěrečné, která byla po zápase.

Jaký máte brankářský vzor a fotbalové plány do budoucna?
Vyloženě nějaký brankářský vzor nemám. Líbí se mi, jak chytá německý brankář Leno z Arsenalu. Jinak mě inspiruje svými tréninky náš brankářský trenér Michal Petružela, za což mu chci poděkovat. V budoucnu bych si samozřejmě chtěl zachytat co nejvyšší soutěž, ale bude záležet na mnoha okolnostech, jak se bude moje kariéra vyvíjet.