Rozhovory

19.03.2021

Ze zlatého archívu valašského fotbalu - Dušan Dohňanský opouští po letech Valašskou Bystřici

V pravidelné rubrice se vracíme k zajímavým událostem valašského fotbalu od doby vzniku našeho informačního portálu v roce 2015.

Fotbalový nadšenec, který se nepovažuje za kovaného trenéra. Patří mezi legendy kopané ve Valašské Bystřici, kde působil mnohokrát jako hráč a naposledy čtyři roky jako hrající trenér. Dušan Dohňanský mění působiště a od nové sezony se pokusí pozvednout tým Zašové. Dušan Dohňanský začal hrát fotbal až ve svých 28 letech v dospělé kategorii v roce 1985.

 

Hráčská kariéra: 1985 - 1992 Velká Lhota 1992 - 1998 Valašská Bystřice 1998 - 2002 Schenk Rožnov 2002 - 2004 Valašská Bystřice 2004 - 2005 1. Valašský FC B 2005 - 2011 Velká Lhota Trenérská kariéra: 2011 - 2015 Valašská Bystřice 2015 - Zašová

 

Dušane, jak hodnotíš své čtyřleté trenérské působení ve Valašské Bystřici?

 

Neustále jsme omlazovali kádr. V roce 2013 skončil úplně dorost a já jsem zabudoval pět hráčů do prvního týmu. I když se v klubu šuškalo každý rok o boji o postup, nebyla to priorita. Tým byl mladý, nechtěli jsme jít cestou drahých nákupů legionářů. Za mé působení hráli ve Valašské Bystřice z venku jen Jirka Seidl a Lukáš Malina.

 

Kteří hráči mají ve Valašské Bystřici na to hrát i vyšší fotbal?

 

ozdělil bych to do třech kategorií. V té první je velezkušený brankář a duše týmu Pepa Maleňák. Důkazem toho, že může chytat ještě výše je i to, že když v současné době přišel Rožnov o brankářskou jedničku Michuta, oslovili právě Pepu. V druhé kategorii je hráč, který byl mladý perspektivní a nabral již dostatek zkušeností a to je David Bolf no v třetí jsou mladí, tady bych zmínil dvojčata Radima a Libora Macháčka.

 

Poslední sezona Valašské Bystřici moc nevyšla, souhlasíš?

No podle jara to vypadá, ale pozor, my jsme byli po podzimu v první trojce. Jaro jsme zpackali. I když jsme to hráli se stejným kádrem jako na podzim, postupně nás ubývalo a ke konci soutěže jsem musel na čtyři pět zápasů jít z lavičky na plac i já.

 

Proč končíš ve Valašské Bystřici?

 

Již jsme byli dlouho ve stejném složení s kluky pohromadě a přišla i ponorka. Navzájem cítíme, že si už nemáme co dát. Zůstal jsem ale srdcem ve Valašské Bystřici a jsem nadále členem vedení klubu.

 

Jak přišlo laso ze Zašové?

 

Tak chtěl jsem si od fotbalu odpočinout, ale nevydržel bych to. Fotbal miluju a jsem do něho zapálený. Oslovil mě dlouholetý kamarád Mirek Košárek, s kterým hráváme silvestrovské turnaje, jestli bych nešel pomoct. Domluvili jsme se na celou sezonu. Zatím pracuji s kádrem, který mi vedení klubu dá k dispozici, ale uvidíme po dvou třech zápasech, jestli nebude třeba posílit. Již nyní jsem chtěl svého kamaráda Milana Náměstka, ale Rožnov o tom nechtěl ani slyšet, škoda. 

 

Dnes je Dušan Doňanský opět trenérem Valašské Bystřice v okresním přeboru.