Rozhovory

18.08.2015

Bohatý fotbalový život Zdeňka Filgase zdaleka nekončí

Zdeněk Filgas (1980) je odchovancem kopané v Janové. V současné době kmenový hráč Kateřinic střílí branky ve III. třídě za Valašskou Senici. Ve své bohaté kariéře vystřídal mnoho klubů a s námi se ochotně podělil o své zajímavé vzpomínky. Vynikající gólový útočník zdaleka neřekl poslední slovo.

Zdeněk Filgas (1980) je odchovancem kopané v Janové. V současné době kmenový hráč Kateřinic střílí branky ve III. třídě za Valašskou Senici. Ve své bohaté kariéře vystřídal mnoho klubů a s námi se ochotně podělil o své zajímavé vzpomínky. Vynikající gólový útočník zdaleka neřekl poslední slovo.

Zdeněk Filgas (1980) - odchovanec Janové

Mládežnické kategorie - Vsetín, Baník Ostrava, Olomouc, Zlín

Populární Filgy prošel všechny své dosavadní štace a u každé se na chvíli zastavil:

Zlín a Dukla Hranice

"Ve Zlíně jsem hrával druhou ligu do 23 let. V Hranicích jsem byl na vojně. Musím vzpomenout super kluky - Radim Dobeš, Míra Kamas, Radek Fojtů, Petr Novosad, Pepa Mikula. Na vojně jsem hrál životní zápas. Ve 2. kole poháru jsme hostili Baník Ostrava, přišlo 4500 lidí, vypadli jsme na penalty. Po zápase jsme dostal nabídku z Baníku, ale nějak to nevyšlo. Po vojně jsem hrál půlroku za béčko."

1. Valašský FC

"Super parta pod trenérem Hajným. Jaké tam byl podmínky, to jsem čuměl. Třetí liga nám utekla v posledním kolem remízou v Novém Jičíně. Byli tam i výborní fanoušci v Zubří. Rožnov rekonstruovali hřiště a hrávali jsme tam."

Vsetín

"Tam jsem byl rok pod panem Říhou, dnes již bohužel nebožtíkem. Lidi na něho nadávali, ale k nám hráčům se choval velmi slušně a korektně."

Kateřinice

"Nejprve jsem tam půl roku a nakonec celkem devět let. Do dneška jsem jejich hráčem a děkuji panu Kuzníkovi za to, že mne půlrok co půlrok ochotně uvolňuje do jiných klubů. Vzpomínám rád na výborného trenéra Petra Vaculíka. Starý Jirka Kuzník to je dobrý borec. Bez něho by tam fotbal nebyl."

Bystřice pod Hostýnem

"Divize, kamarád, tamní manažer Roman Ondroušek, kterého jsem později přivedl do Hrachovce."

Město Albrechtice

"Na to nerad vzpomínám. Po trenérem Rozhonem se v divizi netrénovalo. On jen po zápase řekl, přijďte za týden. Na áčko chodilo 30 diváků, protože legionáři nikoho nezajímali. Na béčko 300 lidí, to hovoří za vše."

Lůžkovice u Zlína

"Kámoš, co se mnou hrával ve Zlíně Ivoš Světlík. Výborný kluk a trenér."

Valašská Bystřice

"Lino - Pepa Maleňák a Jarda Marák. Ti se pak rozkmotřili. Bylo to tam velmi dobré."

Zubří

"Rok jsem nehrál. Zlanařil mě Robert Jurajda. Půlrok za osm branek, byl jsem spokojený."

Hrachovec

"Výborný člověk tamního fotbalu Dušan Janošek. Trochu tam netrénováním a slabším kádrem znehodnotili A třídu. Dal jsem pouze dva góly."

V létě hledal Zdeněk Filgas nové angažmá. Původně byl domluven na podmínkách v Zubří, pak se ozval Semetín, ale ani jedno angažmá nedopadlo. "V Semetíně hledali náhradu za Kubu Šroma. Ten nakonec zůstal. Nešel jsem ani do Zubří ani tam. Ozval se kamarád Ondra Nosek z Valašské Senice. Domluvili jsme se zatím do zimy. Úplně zírám na obětavé funkcionáře Ajaxu, to jsem nezažil. Za dva zápasy jsem dal tři branky, zatím to jde," říká Filgas.

Zdeněk Filgas je velkým fanouškem vsetínské mládežnické kopané. "Líbí se mi, že tam přišli mí bývalí spoluhráči Radim Dobeš, Radek Fojtů a další. Dělají to dobře a mohou z toho profitovat i jiné kluby," dodává Filgas.

Zdeněk bydlí v současné době ve Frenštátu s přítelkyní, mamku má v Janové. "Dojíždění na domácí zápasy spojujeme s obědem u rodiny, venku se hraje většinou v okolí Valmezu, takže je to v pohodě," uzavírá vzpomínkové povídání známý valašský útočník.

filgy

Mgr. Martin Němec