Rozhovory

19.08.2015

Bohatá fotbalová kronika Martina Zbranka

Martin Zbranek je bývalý vyhlášený valašský kanonýr, který toho nejvíce nastřílel v dresu Janové. Odchovanec Tatranu působí v současné době jako trenér mladších žáků FC Vsetín a pod jeho vedením vyrůstá jeho talentovaný syn. O nástupce z rodu Zbranků je postaráno.

Martin Zbranek je bývalý vyhlášený valašský kanonýr, který toho nejvíce nastřílel v dresu Janové. Odchovanec Tatranu působí v současné době jako trenér mladších žáků FC Vsetín a pod jeho vedením vyrůstá jeho talentovaný syn. O nástupce z rodu Zbranků je postaráno. 

Martin Zbranek - odchovanec Janové

Mládežnické kluby - Janová, Vsetín

Fotbalová kronika Martina Zbranka: 

Fotbal jsem začal hrát od 6 let  za žáky v Janové, kde mým prvním trenérem byla žena, paní Lída Eliášová, později Karel Eliáš a Josef Pisklák. Samozřejmě úplně prvními trenéry byl můj otec Jaromír Zbranek a dědové Josef Zbranek a František Pončík . V 15 si mě vyhlédli „bafuňáři „ze Vsetína, kde jsem šel do dorosteneckého mužstva. Byli tehdy mladší i starší dorostenci a já šel hned od 15 do staršího dorostu.

Začal jsem dávat góly a v 17 letech jsem naskočil už do dospěláckého fotbalu. To byla éra Rabceviče , Kravcovas, Ignatova, Baluga,...hrálo se o postup z tehdejšího Krajského přeboru do divize a taky jsme postoupili před Slavičínem, který se s náma pral až do posledního kola.Mám takovou perličku- hned v prvím zápase za muže jsem šel v 70 minutě za stavu 1:0 pro Vsetín proti Štítné nad Vláří na plac, a za 20 minut jsem dal hattrick, konečný výsledek 4:0, od té doby jsem pravidelně nastupoval v A týmu a dával docela dost gólů, měl jsem ještě dorostenecký věk.

No a tak si mě vyhlédla Sigma Olomouc a byl jsem dokonce na 10-denní stáži v A týmu Olomouce, kde tehdy trénoval pan Brückner, NEZAPOMENUTELNÝ ZÁŽITEK trénovat pod Brücknerem. Byla to tam tehdy éra, kdy hráli pohár UEFA a hodně se jim dařilo.Z hráčů tam byl např. Hapal, Látal, Mároši, Přibil... odehrál jsem pár přípravných zápasu a dostal jsem nabídku na hostování do Olomouce, ale jak už to bývá, tehdejší vedení Vsetína Blaťák, Žamboch, nechtělo ani slyšet, protože jsme momentálně na Vsetíně hráli o postup a tak z toho nakonec sešlo.

Na vojnu jsem narukoval do VTJ Hranice, ale mecenáš SK Hranice pan Velocha si mě všiml a hrál jsem půl roku MSFL. Pak jsem se vrátil do VTJ a jako nováček jsme skončili v divizi do 4. místa.

Po vojně jsem měl zůstat v Hranicích, ale přišla lákavá nabídka z Alfy Slušovice, kde byli silní sponzoři Řeháci. Dostal jsem tam profi smlouvu. Za áčko jsem hrával MSFL a za jejich béčko, které sídlilo ve Valašských Kloboukách divizi. Byla to super sezona. Áčko postoupilo do druhé ligy a béčko do MSFL. Pak to Řeháci nějak prodali a odešli do Zlína.

S Radek Fojtů jsme se vrátili na Vsetín, který tehdy hrával se sponzorem Tomis pod hlavičkou Zlín B divizi. Nemělo to dlouhého trvání a Vsetín pak padal dolů.

Byl jsem hráčem Zlína, kde jsem hrával za první tým pod trenérem Štefankem a rezervu pod trenérem Mikuličkou. Promarodil jsem však sezonu a přišla anabáze ve druhé lize v Uherské Hradišti, kde ale byly problémy s financemi.

Odešel jsem do Napajedel, které hrály o postup do divize. To už jsem věděl, že se fotbalem nepůjde dále živit a našel jsem si práci na Vsetíně. Tehdy pod Vlastou Fabíkem a jeho firmou Fastav hráli 1. A třídu. Postoupili jsme do kraje.

Trenér Pavel Hajný si mě vytáhl do Hranic. Jezdili jsme jedna parta - já, Pavel Koňařík, Radim Dobeš, Radek Fojtů a pak i Zdena Filgas. Pavel Hajný pak dostal nabídku do Rožnova a já jsem přestoupil do Valašského Meziříčí.

Tam jsem hrával pod trenérem Jardou Kulhajem a odcházel na hostování do Vsetína. Ve 30 letech se mi narodil syn a já jsem slíbil pomoc mateřské Janové. Ta mě vykoupila z Valašského Meziříčí, i když Vsetín nevěřil, že tam půjdu. Postoupili jsme postupně z III. třídy do okresního přeboru a já jsem za sezonu dal pod trenérem Varajou 47 branek. Udělal jsem si trenérskou licenci B UEFA a sedm let jsem byl hrajícím trenérem Janové. Postoupili jsme až do 1. B třídy.

Před třemi lety se na Vsetíně vyměnilo vedení a já jsem dostal nabídku k trénování. Dorostl mi syn a já již třetím rokem vedu mladší žáky Vsetína. Fotbal již nehraji. Sleduji Janovou, jak jdou dole. Není tam mládež, my máme dva žákovské týmy a nemůžeme jim pomoci. Nemají základnu a letošní kádr má stěží na okresní přebor.

My na Vsetíně chceme vychovávat vlastní odchovance, aby se postupně kategoriemi posouvali a nejlepší z nich končili v divizním áčku. Jeden až dva kluci z ročníku by mohli skončit i výše. Já trénuji mladší žáky ročníku 2003 a Roman Dobeš 2004. Můj syn je sice ročník 2004, ale hraje již se staršími. Už nás oslovilo Slovácko nebo Baník, ale zatím to beru tak, že je pro něho lepší, aby hrál se staršími kluky tady než se stejně starými ve vyšší soutěži. 

Jako trenér jsem zažil dvakrát postup s muži Janové. Loni jsem v krajském přeboru mladších žáků skončili na druhém místě. Za největší úspěch své práce považuji fakt, že se nám kluci s oddílů od VKK po Horní Lideč už sami hlásí. Vidí, že tady děláme kvalitní práci a vytváříme dobré podmínky pro růst mladých fotbalistů.

197 Imagezbranek

Mgr. Martin Němec a Martin Zbranek