Rozhodčí

28.05.2021

Koncepce práce komise rozhodčích OFS Vsetín – 4. díl

Ve čtyřdílném seriálu rozhovoru s novým předsedou komise rozhodčích René Stodůlkou probereme koncepci práce okolo rozhodčích v našem okrese.

V posledním, čtvrtém díle probereme s předsedou komise myšlenku pořádání turnaje rozhodčích, zimní přípravy rozhodčích, motivační odměny v rámci získávání nových členů, předzápasovou poradu a spolupráci s MěFS Ostrava. 

Jak často a na kterých místech by se měly konat turnaje rozhodčích a v čem vidíš jejich největší přínos? 
V posledních dvou letech vzrostl zájem o účast na těchto turnajích v řadách rozhodčích našeho okresu a podařilo se nám složit dvě družstva zastupující náš okres. Jednalo se o turnaj rozhodčích ve Zlíně, nově také v Uherském Hradišti a samozřejmě nesmím opomenout turnaj na podporu našeho kolegy Radka Nohavici, který proběhl vloni v létě.
Přínos vidím v utužení vztahů mezi rozhodčími. Úplní nováčci mají např. možnost poznat své kolegy z nejvyšších soutěží, které mohou vídat pravidelně v TV a médiích. Ti starší naopak na těchto akcích potkají své kolegy z jiných okresů, se kterými v minulosti působili ve vyšších soutěžích apod. 
Máme v plánu uspořádat podobnou akci i v našem okrese, ale musíme počkat na vývoj epidemické situace. 

Máte myšlenku motivačních odměn pro získávání nových rozhodčí. Jak by tento systém měl být nastaven? 
Mimo komisi zazněly i myšlenky např. o povinném dodání rozhodčího klubem pod hrozbou sankcí. Ano, takto by se nám možná zvýšil nárazově počet rozhodčích, ale nemyslím si, že by bylo ku prospěchu věci kluby nutit. Proto jsme se v komisi na tuto myšlenku podívali z druhé strany -  lépe by bylo, pokud klub přivede nového rozhodčího, obdrží od OFS příspěvek na mládež.
Zároveň mám myšlenku motivovat k získávání nových členů i rozhodčí samotné, kteří přivedou někoho ze svých známých nebo osloví např. schopného pomezního rozhodčího z klubů, na které narazí během svých utkání. Částka by byla pochopitelně nižší, než pro klub a byla by poskytnuta formou poukazů na nákup sportovního zboží.
Vše by samozřejmě mělo určité podmínky, např. min. jeden rok aktivity nováčka. Hodnotu případné odměny bude pochopitelně schvalovat VV OFS Vsetín.

Zimní přestávka nejen na Valašsku je dlouhá. Jak byste během ní chtěli s rozhodčími komunikovat a jak by se měli oni sami připravovat na jarní část sezony? 
Letost poprvé jsme zařadili předsezonní přípravu, která se setkala s kladnými ohlasy samotných rozhodčích a pomohla jim zkrátit čekání na zahájení sezony pomocí sebevzdělávání. Ač byla tato příprava zaměřena především na nováčky a mladé rozhodčí, poctivě a pravidelně se do ní zapojovali i zkušení matadoři, kteří šli příkladem svým mladším kolegům.
Příprava probíhala tak, že rozhodčí plnili úkoly, které pravidelně obdrželi prostřednictvím e-mailu (videorozbory herních situací, on-line pravidlové testy, řešení situací, které mohou nastat během utkání a jejich následný popis do zápisu o utkání).

Správně nepodceňujete předzápasovou poradu nejen mezi rozhodčími, která je mnohdy pro zdárný průběh utkání klíčová. Jakou chcete mít zpětnou vazbu, že tato porada před zápase proběhne vždy, jak má? 
Ve vyšších soutěží předzápasová porada už několik let funguje, jsem pro to, zavést ji i v okresních utkáních mužů.
Hlavním účelem je, aby rozhodčí před utkáním jasně věděl, kdo bude zastávat funkci hl. pořadatele a kde se tento bude nacházet v průběhu utkání. Vedoucím družstev rozhodčí sdělí své požadavky, případně zodpoví jejich dotazy a zároveň se jich dotáže, zda jsou všechny osoby uvedené v zápisu na utkání přítomny. Pokud zjistí, že ne, tyto osoby ze zápisu vymaže. Ve 3. třídě, kde je dovoleno hokejové střídání a nelze ze zápisu o utkání vyčíst, zda hráč uvedený v zápisu vůbec nastoupil, se opakovaně stávalo, že některá družstva záměrně uváděla do zápisu maximální počet hráčů, avšak někteří na utkáni vůbec nebyli přítomni. Zápisy pak působí nepřehledně a  způsobují následně komplikace rozhodčím i STK. 
A jakou chceme mít zpětnou vazbu? Opět nechceme jít cestou restrikcí. Rozhodčím bude vysvětleno, že předzápasová porada není jen výmyslem komise a prací navíc, ale že je užitečná, má smysl a často může předejít problémům během utkání.
Je to otázka několika málo minut a rozhodčí před vstupem na hrací plochu ví, kdo je hlavní pořadatel, kde ho v průběhu utkání najde, kdo zastává funkci vedoucího družstva příslušného týmu, případně kdo bude vykonávat funkci oddílového pomezního rozhodčího a má zároveň možnost ho při předzápasové poradě poučit o vzájemné spolupráci během utkání.

Nedostatek rozhodčích vede k tomu, že dojíždějí rozhodčí z MěFS Ostrava. Jak si nová komise rozhodčích konkrétně představuje další průběh této spolupráce? 
 MěFS Ostrava patří za dosavadní spolupráci velký dík. Je třeba si však uvědomit, že takto nelze situaci s nedostatkem rozhodčích řešit do nekonečna. Faktem bohužel je, že nyní je počet našich rozhodčích ještě nižší, než byl na začátku spolupráce s  MěFS Ostrava. 
Jednoznačným úkolem nové KR je tedy vytvořit nejen současným, ale i novým rozhodčím takové podmínky, aby u výkonu funkce setrvali a aby se jejich počet začal zvyšovat.
Věřím, že vše začíná jít správným směrem, protože už nyní se pomalu začínají vracet k pískání rozhodčí, kteří z různých důvodů přerušili činnost a také se začínají ozývat i noví rozhodčí, ale nechtěl bych to zatím zakřiknout. 
Doufám, že naše plány a koncepce osloví i další zájemce a vrátíme se do stavu, kdy budeme schopni obsadit okresní soutěže našimi rozhodčími. Ti, kteří přemýšlí, že by začali pískat, mají myslím nyní ideální příležitost. Všichni zájemci jsou tímto zváni přijít se kdykoli třeba jen nezávazně podívat na některý z našich tréninků nebo seminářů, které budeme pravidelně pořádat, a o jejichž konání budeme informovat prostřednictvím www.valasskyfotbal.com.