Rozhodčí

15.05.2021

Koncepce práce komise rozhodčích OFS Vsetín – 2. díl

Ve čtyřdílném seriálu rozhovoru s novým předsedou komise rozhodčích René Stodůlkou probereme koncepci práce okolo rozhodčích v našem okrese.

Ve druhém díle probereme s předsedou komise znovuzavedení systému trestných bodů, přítomnost zástupců svazu na prvním utkání mladého rozhodčího, mentorský program rozhodčích a jejich vzdělávací program. 

Určitě není smyslem trestat rozhodčí za každou „prkotinu“, aby je to neodradilo od pískání. Jsou ale zásadní věci, které by měl rozhodčí při seriózním výkonu své funkce plnit. Na co chcete uplatnit systém trestných bodů a kam vybrané peníze z pokut půjdou? 

Přesně tak, smyslem rozhodně není rozhodčí trestat za drobné administrativní chyby v zápisech a podobně. Zároveň je však třeba podotknout, že jako komise nebudeme tolerovat úmyslné a hrubé porušování dohodnutých pravidel. Mám na mysli především pozdní omluvy nebo neomluvené nesplnění delegací, což následně přidělává práci obsazovacímu úseku. Dále půjde o úmyslně chybné popisy nebo dokonce zamlčování disciplinárních přečinů v zápisu o utkání apod. Jako komise jsme zastánci lidského přístupu a chceme řešit vzniklé problémy a nedostatky nejdříve domluvou. Pokud se však najde někdo, kdo tohoto bude zneužívat, bude komise nekompromisní. 
Na obhajobu současných rozhodčích je však nutno zmínit, že až na ojedinělé případy se snaží dodržovat pravidla, na kterých se dohodneme. Ti, kteří tato nastavená pravidla nedodržovali a úmyslně je porušovali, byli již minulou komisí vyřazeni z Listiny rozhodčích.
Částky vybrané z pokut rozhodně nezůstanou pro potřeby komise, ale budou zpět vynakládány na odměny rozhodčím motivačním způsobem, např. formou příspěvku na jejich materiální vybavení apod.

Myšlenka, že na prvním utkání mladého rozhodčího bude vždy přítomen představitel svazu, nejen delegát FAČR je výborná. Co je cílem této myšlenky?

 
Toto byla jedna z myšlenek minulé komise, bohužel se ji z různých důvodů nedařilo plně realizovat. Toto bych rád změnil a již nyní probíhají jednání s možnými delegáty, z nichž někteří už potvrdili svůj zájem tuto funkci vykonávat. Jejich práce bude zaměřena především na nové rozhodčí. Smyslem jejich přítomnosti na utkáních bude podpořit nováčky na jejich prvních utkáních, pomoci jim lépe zvládnout případnou nervozitu a poradit jim. Do této činnosti se budou nově zapojovat i členové komise rozhodčích a částečně i delegáti vyšších soutěží. 
V minulosti se často stávalo, že se nový rozhodčí během svých prvních utkání setkával s negativními reakcemi hráčů, funkcionářů i diváků, na které ještě nebyl připraven, bral si je příliš osobně a s pískáním po krátké době bohužel skončil. Tomuto chceme do budoucna zabránit a také chceme rozhodčí, kteří takto předčasně skončili, oslovit s nabídkou restartu jejich rozhodcovské kariéry.
Věřím a z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že pokud rozhodčí ustojí tento počáteční tlak a u píšťalky vydrží, pískání ho začne víc a víc bavit, postupně výkonnostně roste, otevírají se mu možnosti postupu do vyšších soutěží a s přibývajícími zkušenostmi zvládá tlak na svou osobu i emoce z něho vyplývající.
 

Členové komise rozhodčích OFS Vsetín by měli být mentory rozhodčích. Jak to bude probíhat, co bude obsahem monitoringu a bude se to týkat jen mladých rozhodčích? 

Program bude probíhat tak, že každý člen komise rozhodčích bude spolupracovat s jedním, v případě potřeby i s více nováčky. 
V rámci možností bude navštěvovat jejich utkání a bude s nimi v kontaktu - po utkáních bude mentor rozhodčího telefonicky kontaktovat a podrobně s ním rozebere jeho postřehy a situace z utkání. Výhodou tohoto programu je především to, že se rozhodčí učí správně komunikovat v rámci pravidlové terminologie a lépe vnímat fotbal jako takový. I toto následně rozhodčím pomáhá v jejich výkonnostním růstu. Mentorský program se nebude týkat pouze mladých rozhodčích. Je určen všem, kteří mají chuť na sobě pracovat a zlepšovat své výkony bez ohledu na věk.

Můžeš detailněji popsat záměr vzdělávacího programu rozhodčích OFS Vsetín? Přidá se i teoretická část programu. Co bude jeho kompletní náplní a jaký bude mít časový harmonogram během fotbalové sezony? 

Vzdělávací program rozhodčích bude zaměřen především na výkonnostní růst a na pomoc rozhodčím ve zvládnutí jeho prvních kroků, které bývají občas náročné, ale rozhodně ne nepřekonatelné. Ano, k praktické části VPR máme naplánovanou i teoretickou část, která bude zaměřena mimo jiné na videorozbory, podrobný výklad k některým pravidlům, na spolupráci rozhodčích během utkání apod. Momentálně nám plány komplikují epidemiologická opatření, takže jsme prozatím s rozhodčími v kontaktu alespoň prostřednictvím e-mailu. Ale hned, jakmile to situace dovolí, pustíme se do práce přímo na hrací ploše.
Tyto tréninky budou součástí pravidelných seminářů rozhodčích OFS s povinnou účastí nováčků a dobrovolnou účastí jejich zkušených kolegů. Při zájmu rozhodčích samozřejmě rádi zorganizujeme i další tréninky v průběhu sezóny.
Všichni rozhodčí bez ohledu na věk a zkušenosti mají navíc možnost navštěvovat Vzdělávácí program rozhodčích pořádaný KFS Zlín. Tento program je veden špičkovými lektory se zkušenostmi z profesionálních soutěží a účast v něm je pro rozhodčí také velmi cennou zkušeností.