Rozhodčí

07.05.2021

Koncepce práce komise rozhodčích OFS Vsetín – 1. díl

Ve čtyřdílném seriálu rozhovoru s novým předsedou komise rozhodčích René Stodůlkou probereme koncepci práce okolo rozhodčích v našem okrese.

V prvním díle se dotkneme spolupráce komise rozhodčích s informačním portálem www.valasskyfotbal.com, propagace činnosti rozhodčích, jejich motivace, obsah seminářů rozhodčích a vytvoření výkonnostní tabulky rozhodčích. 

Informační portál www.valasskyfotbal.com jako hlavní mediální partner a propagátor činnosti OFS Vsetín povyšuje tuto spolupráce a ve svém virtuálním prostoru nabídne v samostatné sekci „rozhodčí“ informace nejen pro aktivní sudí – odkazy na testy z fotbalových, nové metodické pokyny, veškeré informace o činnosti komise rozhodčích OFS, změny pravidel, informace o obsazení rozhodčích, výuková videa atd. 

Co očekáváš z pozice předsedy komise rozhodčích od této nabídky ke spolupráci s naším informačním portálem? 

Očekávám, že tato spolupráce přispěje k lepšímu vnímaní rozhodčích fotbalovou veřejností a povede k přiblížení práce komise rozhodčích i rozhodčích samotných, bude informovat o jejich vzdělávání, náboru, ale také třeba prostřednictvím rozhovorů veřejnost pozná jednotlivé rozhodčí.

Náš informační portál se chce podílet na masivní kampani k náboru nových rozhodčích pomocí reklamních PR článků, videí. Chtěli bychom, aby komise rozhodčích OFS Vsetín zprostředkovala možnost informačnímu portálu www.valasskyfotbal.com komunikovat s rozhodčími ohledně jejich vydařených utkání, postojů ke své činnosti rozhodčího, ukázat, že činnost rozhodčího je pro fotbal v našem okrese velmi prospěšná. 

Jaký názor má na tuto mediální nabídku komise rozhodčích? 

Jedním z problémů, který v komisi dlouhodobě řešíme, je nedostatek zájemců o funkci rozhodčího. V celorepublikové kampani pořádané FAČR s názvem CHCI PÍSKAT se hlásí pomocí e-mailu konkrétní zájemci, na které nám jsou následně předány kontaktní údaje. V jiných okresech, a to i počtem obyvatel srovnatelných s okresem Vsetín, se hlásí mnohdy i 20 a více zájemců. V našem okrese jich za poslední půl rok bylo pouze 5, z toho jen u dvou se nám podařilo je kontaktovat a začít spolupracovat. Ti zbylí ztratí zájem a nereagují na e-maily ani telefony, takže zde práce s nimi bohužel končí. 
Věříme tedy, že i tato konkrétní nabídka může být jednou z věcí, které pomohou tento problém vyřešit.

V rámci propagace a nábor činnosti rozhodčích bylo dohodnuto, že informační portál www.valasskyfotbal.com natočí propagační video pro nábor nových rozhodčích.

Jaká je tvoje představa o obsahu a natočení tohoto videa? 

Inspiraci na vytvoření takového videa jsem získal z videí volně dostupných, které byly natočeny za podpory FAČR některými krajskými a okresními fotbalovými svazy.
Video  v několikaminutové reportáži z tréninku rozhodčích přiblíží práci komise s rozhodčími v rámci přípravy na hrací ploše. Při tréninku rozhodčí pracuje pod dohledem  členů komise, ale někdy např. i rozhodčích, případně trenérů a hráčů z nejvyšší soutěže.
Video je zároveň doplněné o rozhovory s účastníky, kteří sdělují své dojmy z tréninku samotného. 

Jak můžeme tímto směrem ovlivnit společně – komise rozhodčích OFS Vsetín a informační portál www.valasskyfotbal.com společně ovlivnit zástupce klubů, aby se lépe mediálně prezentovali směrem k názorům na výkon rozhodčích? 

Je pravdou, že se v minulosti problematika spojená se subjektivní kritikou na adresu rozhodčích vlivem pozápasových emocí objevovala a nepřispívala tak k dobrému jménu rozhodčích. Tyto články zároveň komplikovaly práci a snahu komise k získávání nových rozhodčích.
Ano, kritika rozhodčích je samozřejmě přípustná, protože i oni udělají během zápasu stejně jako hráči chybu, ale nelze hledat za každou chybou úmysl. Vím, že situaci bohužel nepomohly kauzy, které se nedávno objevily v nejvyšší soutěží a následně v médiích v této již tak složité době.
Přesto bych chtěl všechny zástupce klubů požádat o trpělivost a shovívavost, a to nejen k současným okresním rozhodčím, ale především k jejích novým začínajícím kolegům. Za komisi mohu zaručit to, že s rozhodčími budeme aktivně pracovat a pomáhat jim v jejich výkonnostním růstu. 

Jakou představu má komise rozhodčích o četnosti a obsahu seminářů rozhodčích? 

 

S kolegy z komise jsme se dohodli, že před zahájením soutěžního ročníku uspořádáme celodenní seminář a v zimní přestávce plánujeme jako novinku uspořádat dvoudenní seminář, který běžně funguje nejen ve vyšších soutěžích, ale i v některých jiných okresech.
Program bude koncipován především tak, aby byl pro rozhodčí zajímavý, bavil je a zároveň aby poznatky z něho získané mohli dále využít při řízení utkání.
Dále máme v plánu uspořádat pracovní setkání rozhodčích v průběhu podzimní a jarní části. Na tato setkání budou pozváni rozhodčí a delegáti z vyšších soutěží spadající pod náš okres. Setkání budou zaměřena především na aktuální postřehy a situace z utkání, na nedostatky spojené s vyplňováním zápisů o utkání, o vysvětlení změn v pravidlech fotbalu a podobně. Při plánování těchto setkání bude přihlédnuto i k zájmu a časovým možnostem rozhodčích samotných. V žádném případě nemáme v úmyslu někomu něco nutit, ale vzhledem k tomu, že toto úspěšně fungovalo v minulosti, věřím, že to může fungovat i nyní. 

Jaká je představa komise rozhodčích o koncepci praktických tréninků pro mladé rozhodčí přímo na hrací ploše? 

 

Tyto tréninky se začaly úspěšně praktikovat už za dob minulé komise. Úkolem té současné proto bude na ně navázat a obsahově je rozšiřovat i o teoretickou část. 
Nováčkům bude prostřednictvím členů komise vysvětleno a názorně předvedeno, jak správně pracovat s píšťalkou a signalizačním praporkem, jak se správně pohybovat po hrací ploše, jak dodržovat poziční postavení při konkrétních herních situacích apod.
Pro jejich kolegy, kteří už mají tyto dovednosti zažité, bude připraven blok zaměřený např. na správnou techniku udělování osobních trestů, komunikaci s hráči, na postup při hromadných konfrontacích hráčů na hrací ploše apod.
Všechna tato cvičení pomohou rozhodčím získávat zkušenosti,ze kterých pak mohou čerpat v praxi. 
Na trénincích samozřejmě rádi přivítáme i nové zájemce o funkci rozhodčího.
Dnešní začínající rozhodčí mají v tomto velkou výhodu před těmi, kteří začali v minulosti, kdy žádný podobný program neexistoval a vše se musel rozhodčí učit za pochodu přímo na hřišti.

Uvažujete jako mise o zavedení výkonnostní tabulky pro rozhodčích? Jaká by byla kritéria hodnocení, a používali byste třeba tuto tabulku také v rozhodovacím procesu, kdo může postoupit do krajských soutěží? 

 

Ano, i toto je jedna z myšlenek komise - navázat na to, co v minulosti fungovalo.
Do této tabulky se započítávají známky od delegátů, chyby v pravidlových testech, nedostatky v zápisech o utkání apod. 
Samozřejmě jsme realisté a nepředpokládáme, že právě tato tabulka raketově změní výkony a přístup rozhodčích. Přesto věříme, že může v rozhodčích vyvolat zdravou soutěživost podpořenou vidinou odměny pro nejlepší z nich, která bude řešena formou poukazů na nákup sportovního zboží.
Výsledky z tabulky budou pro komisi jedním z kritérií při nominaci rozhodčích na postup do vyšších soutěží.