Mládež

31.08.2022

Vydařený polský pobyt výběru ročníku 2013 díky agentuře Football Express Agency

Poslední srpnový víkend a pomyslnou tečku za letními prázdninami udělal valašský výběr ročníku 2013 svou účastí na mezinárodním fotbalovém turnaji "O lampe Ignacego Lukasiewicza" v polském Rzeszowě.

Celou organizaci zájezdu, nominaci hráčů, spolu s dopravou, ubytováním a programem dvoudenního pobytu organizovala hráčská agentura Football Express Agency FEA3 pod vedením Jana Nevoly, za což mu patří velké poděkování.

 

Sobota patřila kulturní části. Spolu s kluky z Akademie MFK Vítkovice, kteří na turnaj odcestovali spolu s námi jsme v Krakowě absolvovali prohlídku hradu Wawel a historického centra města. Turisticky atraktivní lokalita plná památek se nám velmi líbila. Překvapila nás především všeobecná čistota a naprosto pohodová atmosféra. Největší zájem u kluků pak vzbudil "překvapivě" funshop polské reprezentace, kde vzali doslova útokem nový barcelonský dres Roberta Lewandowskeho s číslem 9.

 

O kvalitě polského mládežnického fotbalu jsme se v poslední době s trenéry napříč kluby několikrát bavili a tušili jsme, co nás asi čeká, nicméně to, co jsme viděli a zažili přímo na místě, nás opravdu překvapilo.

 

V neděli jsme se přesunuli do Rzeszowa, kde nás čekal medzinarodowy turniej pilki noznej pro ročník 2013, v němž mělo své zastoupení Polsko, Česká republika a Slovensko včetně doprovodného programu v podobě dětských atrakcí, upomínkových předmětů, ochutnávek regionálních specialit, ukázka hasičské techniky a přehlídka motorkářů.

 

Prostředí a podmínky, které má polský fotbal v porovnání s tím, na co jsme zvyklí u nás jsou nesrovnatelné. Na hřišti to bylo jasně vidět. Technicky, rychlostně a v této věkové kategorii i po taktické stránce byli všichni polští kluci bez výjimky připraveni na opravdu vysoké úrovni.

12 přihlášených mužstev se utkalo na 4 hřištích s umělou trávou v systému 6+1 každý s každým.
V celkem jedenácti zápasech jsme postupně změřili síly s Akademia Górnika Łęczna, Beniaminek Profbud Krosno, Beniaminek Soccer Schools Rzeszów, Klub Sportowy Zakopane, MFK Vítkovice A+B, 1. FC Tatran Prešov, Football Academy Nisko, Akademia Piłkarska Hutnik Kraków, Akademia Okocimski KS Brzesko a MKS Krakus.
Kvalita soupeřů byla veliká. Byli jsme konfrontováni s mužstvy na opravdu velmi vysoké úrovni ve všech směrech. Jak v herních činnostech jednotlivce, tak v týmovém herním výkonu jsme se soupeřům vyrovnávali těžce a i proto šly nakonec výsledky stranou a klukům nakonec patří velká poklona, že všechny zápasy dokázali odehrát se ctí a bojovali do poslední minuty.

 

Prostředí a podmínky, které má polský fotbal v porovnání s tím, na co jsme zvyklí u nás jsou nesrovnatelné. Na hřišti to bylo jasně vidět. Technicky, rychlostně a v této věkové kategorii i po taktické stránce byli všichni polští kluci bez výjimky připraveni na opravdu vysoké úrovni. 

 

Byla to pro nás obrovská zkušenost. Mít možnost přímého srovnání je neocenitelná a my si z ní můžeme do další práce vzít jen pozitiva a motivaci dál a intenzivněji na sobě pracovat.

 

Výběr Valašska reprezentovali:
Jan Blabla, Daniel Kleindorf, Aleš Nauš, Eliáš Trochta (TJ Val. Meziříčí), Ondřej Žlebek (TJ Sokol Podlesí), Štěpán Kuba, Daniel Vašut (FK Prostřední Bečva), David Cahlík (SK Hrachovec), Tomáš Kopecký (FC Vsetín) + Daňhel Josef, Daňhel Martin (FC Trinity Zlín), Matěj Reček (SK Beskyd Frenštát p.R.)

 

Text: Jan Blabla

Foto: Jan Blabla a Ondřej Kuba