Mládež

16.03.2020

Jméno Rygel pokračuje dějinami Baníku Ostrava

Slovo Rygel je ve fotbalovém okolí velice známé.

Otec Zdeněk, reprezentant Československa, který v Baníku Ostrava odehrál přes 250 utkání. Daniel, na jeho cestu navázal a taky okusil jak chutná česká nejvyšší soutěž. Dnes působí jako šeftrenér přípravek naší Akademie, který může mít v budoucnu velkou zásluhu na znovuzrození nových Barošů či Jankulovskich. Proto jsme rádi, že se můžeme zeptat na pár otázek.

 

Na čem se zakládá výchova fotbalisty v přípravkovém věku (6 - 11 let)? 

 

Naším hlavním úkolem a cílem u přípravkových kategorií je vytvořit u dětí pozitivní vazbu ke sportu, respektive pohybu jako takovému. Vzbudit u mladých sportovců vášeň a lásku, v našem případě pro fotbal, která jim v ideálním případě vydrží po celý zbytek jejich životů. Od nejmladších kategorií se snažíme pomyslnou pyramidu schopností a dovedností co nejvíce rozšířit a pracovat na nich tak, aby děti byly všestranně rozvinuté a měly šanci v pozdějším věku budovat svůj sportovní vrchol.

 

Podílí se náš klub na rozvoji celkové osobností mladých fotbalistů?

 

Tento aspekt výchovy je nedílnou součástí celého procesu. Být zdvořilý a slušný, mít chuť spolupracovat mezi sebou, tolerovat odlišnosti jiných, vzájemně se podporovat je pro nás stejně důležité, jako samotná fotbalová nauka. Když dokážeme tyto věci skloubit, je pro nás trenéry výchova sportovců mnohem efektivnější a příjemnější.

 

Jak hodnotíte podmínky a zázemí, ve kterém naši nejmenší vyrůstají? Je prostor pro zlepšení?

 

Prostor pro zlepšení je téměř vždy, ale dovolím si tvrdit, že mládež ostravského Baníku nikdy nepracovala v lepších podmínkách, než jsou momentálně k dispozici. V osobě majitele pana Brabce našel náš klub maximální podporu nejen pro ligový fotbal, ale i ten mládežnický, a je třeba si těchto možností vážit a maximální možnou měrou je využít.

 

Jaký je největší rozdíl mezi dobou, kdy jste aktivně hrával a dobou dnešní?

 

Ruku v ruce celkovému vývoji a možnostem ve společnosti se i fotbal o mnoho zrychlil. Nároky kladené na hráče neustále stoupají. Profesionální hráči jsou, dle svých možností, výborně připraveni a nyní hledáme, co ještě zlepšovat. Tak jako trenéři s hráči pracují na kondici, rychlosti, obratnosti, technice, taktice a mnoha dalších věcech, aby je přenesli v co největší možné míře do zápasu, tak hráči potřebují být i perfektně mentálně připraveni a nastaveni. Dle mého názoru zde ještě můžeme udělat velký kus práce.

 

Co říkáte na projekt středisek (Petřkovice, Jih, Poruba, Radvanice, Brušperk)? Jak tento projekt funguje? Bude se ještě rozšiřovat?

 

Projekt středisek přípravek FCB je v rámci naší republiky zcela ojedinělý, můžeme říci, že jsme stále ještě na počátku naší cesty, ale určitých dílčích cílů jsme již dosáhli. Struktura středisek nám dává možnosti oslovit ještě více dětí a přivést je ke sportování v jejich lokálním přirozeném prostředí. Zároveň jim poskytnout plnohodnotný baníkovský servis, o který se všechny zodpovědné osoby starají. Neustále se snažíme hledat slabá místa a zlepšovat je pro pozdější úplnou optimalizaci. Máme vytipované i další lokality, které by měly v blízké budoucnosti baníkovská střediska ještě rozšířit.

 

V kategorii U 10 působí Váš talentovaný syn, dokáže navázat na slavné fotbalové jméno Rygel?

 

Uvidíme. Tak jako budu fandit jemu, aby to dokázal, budu držet palce všem dětem, kterých snem je stát se fotbalistou. Myslím, že tím pravým cílem je ale samotná cesta, která některé připraví na sportovní dráhu a mnoha jiným pomůže překonávat překážky v běžném životě.

 

Co Vás nejvíce motivuje na práci s mladými fotbalisty?

 

Motivuje mě, když vidím kluka nebo holku, pro které se stal fotbal potažmo sport nedílnou součástí jejich životů. Chtějí na sobě pracovat a neustále se zlepšovat. Tyto děti poznáte na první pohled.

 

Jaké cíle máte do budoucna?

 

Chceme všichni v Akademii FCB kvalitně pracovat, dostatečně se vzdělávat a hledat stále nové cesty pro správný vývoj mladých fotbalistů.